more_horiz
Wiadomości

Matura 2022. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, ilu uczniów zdało egzamin

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:00
- Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odebrali zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnego
Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odebrali zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

Wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej - majowej - CKE opublikowała na swojej stronie internetowej. We wtorek od rana maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki w w systemie ZIU (https:\/\/wyniki.edu.pl).

Z tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 84,0 proc., a prawo do poprawki ma 11,4 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 69,2 proc., a prawo do poprawki ma 22,0 proc.

Z tegorocznych absolwentów szkół branżowych II stopnia maturę zdało 20,5 proc., a prawo do poprawki ma 33,6 proc.

Dziś po godz. 8 zostały ogłoszone wyniki tegorocznych matur. Aby zdać egzamin dojrzałości, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Egzaminy poprawkowe są przewidziane na sierpień.

W maju matury napisało ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Razem z nimi polskie egzaminy zdawało także 41 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po ataku Rosji na Ukrainę.

Poprawa matur

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik mówi, że osoby, które nie zdały egzaminu z jednego przedmiotu, będą miały szansę na poprawkę w sierpniu i udział we wrześniowej rekrutacji na studia. - Osoby, które nie zdały egzaminu z dwóch lub trzech przedmiotów już w tym roku do egzaminu poprawkowego przystąpić nie mogą. Jeśli będą miały taką ochotę, będą mogły przystąpić do egzaminu w przyszłym roku - wskazuje.

Posłuchaj
00:51 Maturzyści poznają dziś wyniki matur. Relacja Katarzyny Ingram (IAR).mp3 Maturzyści poznają dziś wyniki matur. Relacja Katarzyny Ingram (IAR) 

W tym roku odbyły się tylko egzaminy pisemne. Nie było matur ustnych. Maturzyści musieli podejść do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Musieli wybrać także co najmniej jeden przedmiot dodatkowy do zdawania na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także:

Matura 2022. Gdzie można sprawdzić wyniki?

Szanse na dostanie się na wymarzone studia zależą od wyników egzaminów maturalnych. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy wyłącznie przy rekrutacji na studia.

Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 5 lipca o godz. 8:00. Każdy uczeń może je sprawdzić online.

>>Tu sprawdzisz swoje wyniki<<

Tego samego dnia Okręgowe Komisje Egzaminacyjne przekażą świadectwa, aneksy oraz wyniki matur do szkół.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa. Abiturient, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Termin poprawkowy zaplanowany został na 23 sierpnia. Wyniki poprawkowe zostaną ogłoszone 9 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, niestety może poprawiać je dopiero za rok. Wszyscy niezadowoleni ze swoich wyników mogą je poprawić również dopiero za rok.

Czytaj także:

cke.gov.pl, ASP, ms/IAR


Zobacz także

Zobacz także