more_horiz
Wiadomości

Premier: dla nas punktem odniesienia są Polacy. Chcemy im pomagać w obliczu inflacji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 20:29
Na antenie TVP Info, premier Mateusz Morawiecki odniósł się do problemu wysokiej inflacji. Jak przyznał, dla rządu PiS punktem odniesienia cały czas są Polacy. - Należy im pomagać w tej sytuacji, stąd między innymi obniżka podatków (...). Staramy się łagodzić skutki putinflacji - zaznaczył szef rządu.
Premier Morawiecki: dla nas punktem odniesienia są cały czas Polacy
Premier Morawiecki: dla nas punktem odniesienia są cały czas PolacyFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak wskazywał Mateusz Morawiecki w skali całej Polski w kieszeniach podatników zostanie dodatkowe 15 mld zł. Oprócz tych 18 mld, które zostaną w ich kieszeniach ze względu na zmiany z początku roku - to m. in. podniesiona kwota wolna od podatku, jedna z najwyższych w Europie.

- Wprowadziliśmy normalne, zdrowe i europejskie zasady - najwyższą kwotę wolną od podatku, a dzisiaj jeszcze dodatkową obniżkę podatku PIT z 17% na 12%. Programem naszych oponentów było podnoszenie podatków - mówił premier.

Obniżenie podatku VAT na żywność i paliwo ma sprawić, że będą one tańsze - wskazał premier. Ma to być również jeden z instrumentów walki z inflacją. W rozmowie szef rządu podkreślił, że rząd wprowadza obniżki mimo mniejszych wpływów do budżetu.

- Jesteśmy dla obywateli i robimy wszystko, żeby uszczelniać budżet, wygrywać walkę z przestępcami podatkowymi i mafiami vatowskimi. Mamy jedną z najniższych luk VAT - wyliczał Mateusz Morawiecki.

Przyznał też, że jest duży problem z wysokimi ratami kredytów dlatego rząd przymusza banki do podjęcia działań. "Stąd na przykład wakacje kredytowe". Jak zaznaczył "nie siedzimy z założonymi rękami w przeciwieństwie do tego co robiła Platforma Obywatelska".

Premier Morawiecki o odbudowie Ukrainy

W nawiązaniu do ostatnich zarzutów opozycji dotyczących tego, że Polska mogłaby być pominięta w procesie odbudowy Ukrainy po wojnie, premier zapewnił, że podpisaliśmy już dzisiaj szereg umów z Ukraińcami.

- Miesiąc temu byliśmy w Kijowie, żeby na podstawie konkretnych rozmów, podpisać umowy dot. odbudowy Ukrainy. Nie zostaniemy z boku tego procesu - mówił szef rządu.

Posłuchaj
00:24 11825270_1.mp3 Mateusz Morawiecki: obniżamy podatki, aby żywność i paliwo były tańsze (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: dr Tomasz Herudziński, socjolog SGGW w Polskim Radiu 24 o wystąpieniach liderów partii

IAR

ASP


Zobacz także

Zobacz także