more_horiz
Wiadomości

Wynagrodzenie nauczycieli. Minister edukacji przypomina: odkąd rządzi PiS, podwyżki wyniosły ok. 30 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:30
Jak przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odkąd w rządzie zasiada Prawo i Sprawiedliwość, podwyżki dla nauczycieli wyniosły w sumie około 30 proc., a dla tych najmniej zarabiających - prawie 65 proc. w stosunku do 2015 r.
Przemysław Czarnek: odkąd rządzi PiS, podwyżki dla nauczycieli wyniosły ok. 30 proc.
Przemysław Czarnek: odkąd rządzi PiS, podwyżki dla nauczycieli wyniosły ok. 30 proc.Foto: BalanceFormCreative/Shuttertsock

Zapytany podczas wtorkowego briefingu o podwyżki dla nauczycieli, Przemysław Czarnek przypomniał, że w czasach rządów koalicji PO-PSL nauczyciele nie dostawali podwyżek.

W 2012 r. (podwyżki dla nauczycieli wyniosły - red.) 0 proc., w 2013 - 0 proc., w 2014 r. - 0 proc., w 2015 r. - 0 proc. Kto wtedy rządził? Platforma Obywatelska z PSL - zauważył szef resortu edukacji.

Podwyżki dla nauczycieli

Podkreślił, że odkąd rządzi Prawo i Sprawiedliwość, podwyżki dla nauczycieli wyniosły około. 30 proc. - Dla tych najmniej zarabiających - i to jest niezwykle ważne - dla tych, których chcemy przyciągnąć do zawodu nauczyciela, łącznie z podwyżką 20 proc., która będzie od 1 września, to jest prawie 65 proc. podwyżki w stosunku do tego, co było w 2015 r. - mówił minister edukacji i nauki.

- Ja nadal twierdzę, że nauczyciele powinni więcej zarabiać. To wymaga również zmian systemowych, ale to jest tak, że my te podwyżki realnie dajemy - ocenił. Przemysław Czarnek przypomniał także, że kiedy przez cztery lata podwyżek dla nauczycieli nie było, "Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wychodził na ulice".

ZNP apeluje o wzrost wynagrodzeń

Z kolei poniedziałek "w związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli" ZNP wystąpił do premiera o pilne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.  Prezes ZNP Sławomir Broniarz dodał, że jest to warunek do jakiejkolwiek dyskusji i debaty na temat projektowanej zmiany w Karcie nauczyciela.

Jak wskazał, w razie niepodjęcia rozmów związek nie wyklucza protestu. - Bez tego wzrostu płacowego w dalszym ciągu sytuacja materialna nauczycieli, bez względu na zaczarowania ministra (edukacji i nauki Przemysława - red.) Czarnka i ruchy w tym zakresie, będzie dramatycznie niekorzystna - dodał.

Czytaj także:

Zobacz także: Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24

ng

Zobacz także

Zobacz także