more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro zapowiada wyższe kary za najcięższe przestępstwa. Także bezwzględne dożywocie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 16:26
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie prawa karnego dla zbrodniarzy i pedofilów oraz zorganizowanych grup przestępczych. Ich sprawca ma podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia.
Zbigniew Ziobro: proponujemy całą paletę zaostrzeń odpowiedzialności karnej
Zbigniew Ziobro: proponujemy całą paletę zaostrzeń odpowiedzialności karnejFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak zaznaczył Zbigniew Ziobro, sprawca zabójstwa, czy gwałtu ze szczególnym okrucieństwem lub gwałt powodujący śmierć ofiary może podlegać karze dożywocia. 

Program "Nowoczesne więziennictwo" 

- Proponujemy całą paletę zaostrzeń odpowiedzialności karnej, łącznie z wprowadzeniem kary bezwzględnego dożywocia, które nie daje możliwości skazanemu za najokrutniejsze przestępstwo, czyli za zabójstwo, w określonych warunkach wyjść kiedykolwiek na wolność - podkreślił minister sprawiedliwości

Reforma w prawie karnym poprzez program "Nowoczesne więziennictwo" ograniczy przywileje więźniów. Zmiany polegają na rozszerzeniu pracy więźniów, likwidacji przywilejów skazanych do opieki medycznej, wzmocnienie bezpieczeństwa w zakładach karnych, ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych

Jak powiedział minister sprawiedliwości, zmiany dotyczą także dozoru elektronicznego sprawców drobniejszych przestępstw. Polega to na stosowaniu kajdanek elektronicznych, czy więzienia elektronicznego.

Szef resortu sprawiedliwości dodał, że co do tych rozwiązań Polska odgrywa czołową rolę w Europie, ale i na świecie ze znakomitymi rezultatami. Ponadto, jak zaznaczył Zbigniew Ziobro, taka forma więzienia jest 10 razy tańsza od tradycyjnego, a w przypadku sprawców, którzy dopuszczają się poważnych przestępstw, lecz nieumyślnie, albo przestępstw gospodarczych, odgrywa swoją rolę, pozbawiając wolności.

Posłuchaj
00:29 11830596_1.mp3 Zbigniew Ziobro: zmiany dotyczą także dozoru elektronicznego sprawców drobniejszych przestępstw (IAR)

Wymierzanie elastycznych kar 

Zmiany w prawie karnym zakładają także możliwość wymierzania elastycznych kar przez sądy od 15 do 30 lat pozbawienia wolności i kary dożywocia. Uzależnione będą od charakteru i okoliczności czynu. Nowelizacja wydłuża także z 25 do 30 lat okres, po którym skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Wydłuży się również okres próby przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności. Zwiększy się także okres przedawnienia karalności zabójstwa z 30 do 40 lat.

Zmiany w prawie karnym mogą być głosowane dziś przez Sejm.

Posłuchaj
00:22 11830596_2.mp3 Zbigniew Ziobro: proponujemy całą paletę zaostrzeń odpowiedzialności karnej, łącznie z wprowadzeniem kary bezwzględnego dożywocia (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także