Ograniczenie przywilejów więźniów i zmiany w więziennictwie. Sprawdź nowe reformy w prawie karnym

2022-07-07, 16:38

Ograniczenie przywilejów więźniów i zmiany w więziennictwie. Sprawdź nowe reformy w prawie karnym
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o programie pracy dla więźniów i zmianach w więziennictwie. Foto: josefkubes/Shutterstock

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w ramach reformy w prawie karnym wykonawczym zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ochrony funkcjonariuszy więziennych, przepisy ułatwiające doprowadzanie skazanych do więzienia, także rozbudowany zostanie program "Praca dla więźniów".

Jak zaznaczył Michał Woś 88 procent osadzonych w więzieniach wykonuje prace, a w planach są kolejne modernizacje systemu. Podkreślił, że z Funduszu Aktywizacji Zawodowej - zasilanego ze składek potrącanych z wynagrodzenia więźniów - wybudowano 49 hal pracowniczych i budowane są 3 kolejne hale.

Jak powiedział Michał Woś zmiany w prawie karnym wykonawczym wiążą się także z ograniczeniem przywilejów więźniów i dotyczą ograniczenia łatwiejszego dostępu do leczenia, czy korzystania z urządzeń elektronicznych. Jeśli więźniowie otrzymają zgodę na używanie telewizora, czy innych urządzeń będą musieli zapłacić za zużycie energii elektrycznej związanej z użytkowaniem.

W ramach reformy prawa karnego funkcjonariusze więzienni mogą liczyć na pomoc prawną państwa, czy leczenie w przypadku napaści. Nowe prawo ma ułatwić doprowadzenie skazanych do więzienia - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Zmiany w prawie karnym 

Na postawie prawomocnego wyroku sądu policja będzie uprawniona do doprowadzenia oskarżonego do zakładu karnego, w przypadku ukrywania się skazanego zostanie wysłany list gończy, opublikowany zostanie jego wizerunek w internecie.

Posłuchaj

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o programie pracy dla więźniów i zmianach w więziennictwie (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zmiany w prawie karnym dotyczą zaostrzenia prawa karnego dla zbrodniarzy i pedofilów oraz zorganizowanych grup przestępczych. Sprawca gwałtu ze szczególnym okrucieństwem lub gwałtu powodującego śmierć ofiary może podlegać karze dożywocia.

Zmiany w prawie karnym zakładają także możliwość wymierzania elastycznych kar przez sądy od 15 do 30 lat pozbawienia wolności i kary dożywocia. Uzależnione będą od charakteru i okoliczności czynu. Nowelizacja wydłuża także z 25 do 30 lat okres, po którym skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Wydłuży się również okres próbny przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności. Zwiększy się także okres przedawnienia karalności zabójstwa z 30 do 40 lat.
Zmiany w prawie karnym mogą być dziś głosowane przez Sejm.

Zobacz także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej