more_horiz
Wiadomości

Afera pedofilska w Warszawie. Będzie kontrola w Wiosce Archeologii Żywej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 00:05
Radni warszawskiego Targówka przyjęli w piątek uchwały w sprawie kontroli w zarządzie dzielnicy i innych jednostkach organizacyjnych, w szczególności Wioski Żywej Archeologii i fundacji "Gesta" w związku z aferą pedofilską. Zleconą kontrolę ma przeprowadzić Komisja Rewizyjna.
Radni Targówka przyjęli uchwałę w sprawie kontroli w Wiosce Archeologii Żywej
Radni Targówka przyjęli uchwałę w sprawie kontroli w Wiosce Archeologii ŻywejFoto: Pawel Wodzynski/East News

Radni Targówka, podczas nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy, podjęli jednogłośnie uchwały "w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej rady dzielnicy Targówek kontroli zarządu dzielnicy Targówek oraz jednostek organizacyjnych położonych na obszarze dzielnicy, a w szczególności Wioski Żywej Archeologii oraz Fundacji »Gesta«, a także jednostek organizacyjnych nie zaliczonych do podmiotów o znaczeniu ponaddzielnicowym". Przyjęli też stanowisko o wyrażeniu sprzeciwu wobec przemocy względem osób małoletnich.

O zwołanie sesji wnioskowali dzielnicowi radni PiS, którzy kilka dni temu złożyli w ratuszu pismo z apelem do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym domagali się drobiazgowej kontroli w Domu Kultury Świt. Ma to związek z zatrzymaniem, pod zarzutem obcowania płciowego z nieletnią, 50-letniego Roberta K., prowadzącego Wioskę Archeologii Żywej. Kontrola rozpoczęła się w środę.

Finansowanie ze środków publicznych

Robert K. został zatrzymany podczas ostatnich zajęć w roku szkolnym w Wiosce Archeologii Żywej. Decyzją sądu pozostanie w areszcie przez co najmniej trzy miesiące. Zarzuty, jakie otrzymał, mają dotyczyć 14-latki. Jak nieoficjalnie dowiedziały się media, dziewczynka opowiadała, że jest z nim "w związku miłosnym". Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone pod koniec marca.

Robert K. był wiceprezesem fundacji "Gest", która na swoją działalność, m.in. prowadzenie Wioski Archeologii Żywej, otrzymywała fundusze ze środków publicznych, w tym z budżetu obywatelskiego. Prowadził też zajęcia z dziećmi w Domu Kultury Świt.

Zarzuty wobec zarządu dzielnicy

Radny PiS Cezary Wąsik podczas rady dzielnicy Targówek zarzucił zarządowi brak działań w DK "Świt" na Targówku, w którym pracował mężczyzna oskarżony o pedofilię.

Natomiast zarówno radna Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Górska-Manczenko, jak i wiceprzewodniczący rady dzielnicy z klubu Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza, Kamil Maciejczuk, odpowiadali, że o zarzutach dowiedzieli się z mediów. - Ja nie wiedziałam od marca, tylko dowiedziałam się z mediów w ubiegłym tygodniu - wskazała Górska-Manczenko. - Dowiedziałem się z mediów, po tym, jak został zatrzymany - tłumaczył z kolei Maciejczuk.

Sprzeciw wobec przemocy

Radni przyjęli też stanowisko o wyrażeniu sprzeciwu wobec przemocy względem osób małoletnich. Radny Cezary Wąsik zaproponował poprawkę do stanowiska, mówiąca o wyciągnięciu przez zarząd dzielnicy konsekwencji personalnych od osób, które nie dopełniły obowiązków. Radni jednogłośnie przyjęli tę poprawkę.

Czytaj także: 


mbl

Zobacz także

Zobacz także