more_horiz
Wiadomości

Upał w całym kraju, miejscami burze. Sprawdź prognozę pogody na nadchodzące dni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 06:45
Do Polski nadciąga fala upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla zachodniej Polski, gdzie już dziś w wielu miejscach termometry pokażą 30 stopni. Anna Woźniak z IMGW zapowiada, że najbliższe dni będą gorące i w połowie tygodnia także burzowe.
x
xFoto: Shutterstock/SeraphP

- We wtorek rano nad większością kraju będzie pogodnie. Na wschodzie oraz rejonach podgórskich rześko, tam temperatura wyniesie 12-14 stopni Celsjusza - przekazała synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Zgodnie z jej zapowiedziami, "w godzinach południowych i popołudniowych na północnym wschodzie zachmurzenie duże. Możliwe są słabe, przelotne opady deszczu".

Temperatura maksymalna we wtorek będzie wahać się od 23 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i nad morzem do 30 stopni w centrum i nawet 33 stopni na zachodzie kraju. Tam też będzie słonecznie i bardzo ciepło. 

Pogoda w nocy

- W nocy w całym kraju powinno być pogodnie - prognozuje synoptyk IMGW. Na Pomorzu miejscami może pojawić się mgła, ograniczająca widzialność do 300 metrów.

Anna Woźniak dodała, że temperatura minimalna w nocy wyniesie 12 st. C w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie, w centrum 15 stopni. Natomiast na zachodzie i południowym zachodzie będzie nawet 19 st. C. Wiatr w całym kraju słaby i zmienny.

IMGW ostrzega

Dodatkowo do Polski nadciąga fala upałów. Anna Woźniak z IMGW zapowiada, że najbliższe dni będą gorące i w połowie tygodnia także burzowe. Najgroźniejsze będą bardzo wysokie temperatury, które na zachodnie Polski będą odczuwalne już dziś. Synoptycy spodziewają się w najcieplejszym momencie dnia nawet 33 stopni. W środę temperatura będzie jeszcze wyższa.

W czwartek nad Polskę nadciągnie front atmosferyczny, który "przepchnie" gorące masy powietrza do centralnej części kraju oraz na południe. Potem upały obejmą już praktycznie całą Polskę - mówi Anna Woźniak. Synoptyk IMGW dodała, że od wtorku do czwartku alerty pogodowe będą obowiązywały przede wszystkim dla zachodniej części kraju. Chodzi przede wszystkim o województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie oraz dolnośląskie. Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia zaczną obowiązywać w środę dla Polski centralnej i rejonów południowych, gdzie temperatura będzie osiągać około 30 stopni.

Posłuchaj
00:26 11848316_2.mp3 Anna Woźniak: upały obejmą już praktycznie całą Polskę (IAR)

Sytuacja na świecie

Z upałami od wielu dni zmaga się południowa Europa. W Hiszpanii z powodu ekstremalnie wysokich temperatur umarło ponad 500 osób. W kraju szaleją też pożary. Podobnie jest we Włoszech, Chorwacji, Grecji i Turcji. Fala upałów związana z afrykańskim wyżem przesuwa się w stronę Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie spodziewane są rekordowo wysokie temperatury.

Posłuchaj
00:14 11848316_1.mp3 Synoptyk IMGW: od wtorku do czwartku alerty pogodowe będą obowiązywały przede wszystkim zachodnią część kraju (IAR)

Zobacz także:

nj

Zobacz także

Zobacz także