Kurtyny wodne, mgiełki, morska bryza. Jak polskie miasta radzą sobie z falą upałów?

Gdańsk, Gdynia, Sopot i Elbląg przygotowują się na wysokie temperatury. Miasta przygotowały udogodnienia, które mają wpłynąć na poprawę komfortu mieszkańców i turystów w kolejnych, upalnych dniach.

2022-07-20, 13:47

Kurtyny wodne, mgiełki, morska bryza. Jak polskie miasta radzą sobie z falą upałów?

W Gdańsku w dziewięciu lokalizacjach zostały rozstawione mgiełki wodne. W mieście można też skorzystać z 38 miejskich zdrojów.

Jak podkreśliła inspektor referatu prasowego gdańskiego magistratu Joanna Bieganowska, w okresie wakacyjnym, stałe zamgławiacze zostały zainstalowane przy Forum Gdańsk, przy głównym wejściu na plażę Stogi, w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, na Targu Węglowym oraz przy Hevelianum. - W przygotowaniu jest jeszcze jeden zamgławiacz, który zostanie postawiony w Parku Oruńskim przy placu zabaw - wskazała urzędniczka i dodała, że urządzenia włączają się automatycznie przy temperaturze powyżej 27 st. C.

Dodatkowo na czas upałów zainstalowane zostały cztery tymczasowe urządzenia mobilne. Można z nich skorzystać w następujących lokalizacjach: przy Europejskim Centrum Solidarności, przy Baszcie Jacek na rogu Placu Kobzdeja, przy Muzeum II Wojny Światowej oraz przy Molo w Brzeźnie.

Ponadto, na terenie Gdańska schłodzić się można, pijąc wodę prosto z kranu. To za sprawą 38 zdrojów ulicznych, które mieszkańcy Gdańska oraz turyści znajdą na terenie Głównego Miasta, oraz w pasie nadmorskim. - Zdroje zostały specjalnie przygotowane do sezonu letniego, a woda w nich jest przebadana laboratoryjnie. Można ją pić bez obaw - zapewnia urzędniczka.

REKLAMA

Dodała, że w każdy wakacyjny weekend (od godz. 11 do 16) w parku Reagana ustawiony będzie saturator z wodą podawaną wprost z sieci wodociągowej.

Gdynia. "Ulgę podczas upałów przynosi morska bryza"

Rzecznik gdyńskiego magistratu Agata Grzegorczyk podkreśliła, że osoby przebywające w Gdyni mają to szczęście, że morze jest w samym centrum miasta. - Ulgę podczas upałów przynosi więc morska bryza, ale gdy jest bardzo gorąco, warto też odpocząć w którymś z parków, a najlepiej nieopodal fontanny - podkreśliła.

Dodała, że dla spragnionych uruchomiono w mieście poidełka, z których napić się można zimnej wody.

- Znajdują się one na skwerze Kościuszki - przy fontannie, na bulwarze Nadmorskim - na wysokości ul. J. Ejsmonda i ul. F. Sędzickiego, na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Prusa i przy ul. Bema - naprzeciwko Urzędu Miasta Gdyni - wyliczała Grzegorczyk.

REKLAMA

Kolejne poidełka znajdują się przy ul. Orłowskiej - przy molo, przy ul. Źródło Marii - obok kapliczki, oraz przy ul. Armii Krajowej - między Gdyńską Szkołą Filmową a Teatrem Muzycznym.

W Gdyni zainstalowane jest również poidełko dla czworonogów, które znajduję się w Parku Centralny obok wybiegu dla psów.

Sopot. Specjalny słupek rozpraszający wodę w mgiełkę wodną

Na upały przygotował się również Sopot. Inspektor sopockiego magistratu Marek Niziołek wskazał, że w mieście jest 11 zainstalowanych poidełek. - Najwięcej w okolicy centrum i przy plaży. Sopockiej wody możemy napić się m.in. przy ul. Mamuszki, ul. Powstańców Warszawy, a także ul. Grunwaldzkiej i ul. Kordeckiego - wyliczał Niziołek.

Dodał, że przy placu Przyjaciół stanął słupek rozpraszający wodę w mgiełkę wodną. - Nieco większe kurtyny wodne zostały ustawione na sopockich błoniach nieopodal stacji uzdatniania wody (ul. Bitwy pod Płowcami), a także na placu Zdrojowym obok wejścia do Państwowej Galerii Sztuki - podkreślił sopocki urzędnik.

REKLAMA

Sopot - jak wskazuje Marek Niziołek - z racji swojego położenia, daje wiele możliwości przetrwania upałów i skutecznego ochłodzenia się. Urzędnik zachęca do skorzystania z terenów zielonych, które zajmują ponad 60 proc. powierzchni miasta. - To bardzo ważne, bo jak wiadomo drzewa i cień, który dają, wpływają wydatnie na obniżenie temperatury w miastach i dają schronienie przed upałami - dodał

Wskazał również na bezpośredni dostęp do morza. - W tym sezonie do dyspozycji mieszkańców i turystów oddaliśmy siedem strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej - wyliczył Niziołek.

Elbląg. Alert o zakazie kąpieli i nurkowania

W związku z prognozowaną falą upałów, w trzech lokalizacjach w Elblągu działają kurtyny wodne - poinformował w środę elbląski magistrat. Miejskie służby przypominają o zakazie kąpieli w rzece Elbląg, która jest drogą wodną w granicach portu.

W czasie upalnych dni na terenie miasta działają kurtyny wodne. Są one rozstawione w trzech miejscach: na placu Dworcowym i placu Jagiellończyka oraz na Starym Mieście, między katedrą a ratuszem.

REKLAMA

Urząd miasta przypomniał, że zgodnie z przepisami rzeka Elbląg znajduje się w granicach portu i obowiązuje tam zakaz kąpieli i nurkowania.

"Są miejsca, w których nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując życie i zdrowie. Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć rzekę Elbląg w rejonie mostu kolejowego, a także tzw. ciepłą wodę. Informujemy, że służby bezpieczeństwa i porządku, przy wykorzystaniu sprzętu pływającego będą patrolować rzekę Elbląg. Za złamanie zakazu kąpieli grozi mandat karny do 250 zł lub kara nagany" - podano w komunikacie.

Jednocześnie elbląski magistrat zaapelował do mieszkańców o rozwagę. Jak zaznaczono, każde zauważone niedozwolone zachowanie należy zgłosić policji, straży miejskiej lub Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przekaże informację odpowiednim służbom.

***

UWAGA! Przedstawiciele urzędów apelują o zachowanie ostrożności w trakcie upalnych dni. Osoby starsze oraz te, które problemy zdrowotne, powinny również w miarę możliwości unikać lub ograniczać wyjścia z domu w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej, a temperatury przekraczają 30 st. C.

REKLAMA

Czytaj także:

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej