Zapora na granicy z Białorusią praktycznie ukończona. Wiceszef MSWiA: zmniejszyła zagrożenie nielegalnej migracji
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział w Sejmie, że zapora na granicy z Białorusią zmniejszyła zagrożenie związane z nielegalną migracją. O realizację inwestycji był pytany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.
2022-07-21, 11:46
Paweł Szefernaker tłumaczył, że od czasu pojawienia się zapory ciężar nielegalnej migracji przeniósł się na inne odcinki. Wskazał, że chodzi o rejony rzek i cieków wodnych oraz odcinek granicy białorusko-litewskiej.
Dodał, że przekłada się to na zwiększenie liczby nielegalnych prób przekroczeń granicy państwowej na odcinku polsko-litewskim. Z danych Straży Granicznej wynika, że dobowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy w tym miejscu wynosi od kilku do kilkudziesięciu.
Paweł Szefernaker dodał, że budowa fizycznej części zabezpieczenia granicy z Białorusią została praktycznie ukończona. Podkreślił, że nastąpiło to w wyznaczonym terminie. Zapora ma 4,5 metra wysokości.
Minister przekazał, że aktualnie prowadzone są prace końcowe na odcinku ok. kilometra oraz montażowe drutu żyletkowego. Dodał, że równolegle prowadzone są prace odbiorcze. Paweł Szefernaker mówi, że na odcinku 202 kilometrów budowana jest zapora elektroniczna, która obejmie zasięgiem również część wód granicznych.
REKLAMA
Presja migracyjna
Wiceminister przypomniał, że presja migracyjna na wschodnim odcinku granicy Polski obserwowana jest od sierpnia 2021 roku, a - jak podkreślił - wynika z działań prowadzonych przez reżim białoruski.
- Działania te mają charakter wojny hybrydowej, wymierzonych w Polskę i inne państwa Unii Europejskiej w celu destabilizacji całego regionu - mówił i podkreślił, że są swoistym testem "czujności i stanowczości" w podejmowaniu decyzji zwiększających bezpieczeństwo Polski, ale też całej Unii, co - jak zauważył - w obecnej sytuacji geopolitycznej ma fundamentalne znaczenie.
Przedstawiając statystyki, Szefernaker mówił, że od 1 stycznia 2021 do 17 lipca 2022 roku nielegalnie granicę z Białorusi do Polski próbowało przekroczyć ponad 46 tys. osób, z czego w tym roku do 17 lipca - ponad 6,4 tys. osób.
Posłuchaj
Szefernaker podał też, że obecnie zmienił się kierunek, z którego napływają migranci. Jak mówił, nie przybywają ze swoich krajów bezpośrednio na Białoruś, na Białoruś dostają się w większości z Rosji, posiadając rosyjskie wizy. Mówił, że dominującą grupę osób próbujących przekroczyć granicę stanowią obywatele państw afrykańskich, w zdecydowanej większości młodzi mężczyźni; wcześniej były to w większości osoby z krajów Bliskiego Wschodu.
REKLAMA
Szefernaker pytany był też o żądanie rozebrania zapory przez reżim białoruski ze względu na migrację zwierząt, którą zapora ma uniemożliwić. Odpowiedział, że pracujący nad zaporą zespół to uwzględnił i - jak mówił - "ta zapora w wielu miejscach spełnia takie wymogi, które pozwalają na to, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne". Zapewnił też, że dopóki rządzi PiS, zapora nie zostanie rozebrana.
- Zapora na granicy z Białorusią gotowa. Żaryn: uniemożliwi ponowne destabilizowanie Polski
- Mordercy z Rosji atakują cele cywilne. Żaryn: mają uniemożliwić odbudowę potencjału Ukrainy
dn
REKLAMA