more_horiz
Wiadomości

Białoruś: zniszczono pomnik żołnierzy AK. Premier Morawiecki: sprawców spotka sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 16:25
Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi. Tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce. - Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki w Działdowie
Premier Morawiecki w DziałdowieFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi. Tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce. Ten akt wandalizmu to wyraz nienawiści reżimu Łukaszenki do Polski - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Radio Swoboda poinformowało wczoraj, że nieznani sprawcy zdewastowali pomnik na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej we wsi Stryjówka w obwodzie grodzieńskim. Powołało się na wiadomość od działacza Związku Polaków na Białorusi Marka Zaniewskiego.

- Choć Łukaszenko robi wszystko, by poróżnić Polaków i Białorusinów, to musimy pamiętać, że to on jest bezpośrednio odpowiedzialny za wszystko złe, co dzieje się dziś na Białorusi. Polska i Polacy chcą żyć w jak najgłębszej przyjaźni z narodem białoruskim - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Wykorzystamy sposoby dyplomatyczne [...], by sprawców spotkała sprawiedliwość"

Premier Morawiecki podkreślił, że "Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość".

- Pamiętajmy, że takie akty politycznego wandalizmu robione są z premedytacją, by nas poróżnić. A wszystkie zniszczone mogiły odbudujemy, kiedy tylko Łukaszenka ustąpi - dodał.

Polski dyplomata na cmentarzu

Portal Głos znad Niemna poinformował, że pomnik zburzyły władze białoruskie. Na cmentarzu w Stryjówce są pochowani żołnierze AK, którzy zginęli we wrześniu 1943 roku w walce z okupantami niemieckimi. W związku z tym zdarzeniem na miejsce przybył konsul generalny Polski w Grodnie Andrzej Raczkowski.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina na swoim twitterowym koncie zamieścił zdjęcie polskiego konsula z Grodna Andrzeja Raczkowskiego, który stoi przy gruzach zburzonego pomnika.

Ku pamięci żołnierzy AK

Kamienny obelisk w Stryjówce upamiętniał żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, którego dowódcą był Zbigniew Czarnocki, „Czarny”. Na tablicy pamiątkowej umieszczone były nazwiska poległych żołnierzy. Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także