more_horiz
Wiadomości

Nielegalny szlak migracyjny z Białorusi. Żaryn: to metoda hybrydowej walki z NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 16:34
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "nielegalny szlak migracyjny z Białorusi to metoda hybrydowej walki z krajami NATO". Dodał, że Służby specjalne już wcześniej na to wskazywały. Odniósł się tym samym do informacji straży granicznej o zatrzymaniu na granicy cudzoziemców, którzy przybyli na Białoruś z Rosji.
Stanisław Żaryn: Służby specjalne wskazywały, że szlak migracyjny to metoda hybrydowej walki z NATO
Stanisław Żaryn: Służby specjalne wskazywały, że szlak migracyjny to metoda hybrydowej walki z NATOFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

"Kolejne raporty straży granicznej pokazują, że operacja hybrydowa wykorzystująca nielegalny szlak migracyjny do destabilizowania polskiej granicy trwa. Reżim Putina i Łukaszenki próbuje w ten sposób osłabić kraje wschodniej flanki NATO" - ocenił Stanisław Żaryn w mediach społecznościowych.

Zaznaczył, że straż graniczna od wielu dni wskazuje, że cudzoziemcy szturmujący polską granicę przybywają na Białoruś z Rosji. "To już kolejny ślad wskazujący na czynny udział reżimu rosyjskiego w tej operacji" - zaznaczył rzecznik.

Stanisław Żaryn podkreślił, że polskie służby specjalne od samego początku prezentowały szereg dowodów i informacji wskazujących, że nielegalny szlak migracyjny należy traktować, jako metodę walki hybrydowej przeciwko krajom NATO.

Cudzoziemcy z Rosji

Straż Graniczna podała w poniedziałek na Twitterze, że 52 cudzoziemców zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży, natomiast po dwie osoby zatrzymano na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Krynkach i Bobrownikach. Szczegółów zatrzymań nie podano. 

"Zatrzymani cudzoziemcy na Białoruś przylecieli/przyjechali z Rosji" - poinformowała SG.

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca. Wciąż trwają prace na ok. kilometrowym odcinku, a wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca - powiedziała z kolei w minioną sobotę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych

Czytaj także:

Zobacz: prof. Karol Karski, europoseł PiS w Programie 1 Polskiego Radia o bezpieczeństwie energetycznym UE

ASP


Zobacz także

Zobacz także