more_horiz
Wiadomości

Minister Moskwa dementuje. "Informacja o poparciu przez Polskę rozwiązań ws. oszczędności gazu nieprawdziwa"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 18:37
- Informacja o poparciu przez Polskę rozwiązań ws. oszczędności gazu nie jest prawdziwa - napisała w czwartek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Jak podkreśliła, głosowanie w tej sprawie dopiero się odbędzie.
Minister Moskwa: informacja o poparciu przez Polskę rozwiązań ws. oszczędności gazu nieprawdziwa
Minister Moskwa: informacja o poparciu przez Polskę rozwiązań ws. oszczędności gazu nieprawdziwaFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller podczas briefingu prasowego był pytany o tweet szefa Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrp na temat propozycji KE dotyczącej redukcji zużycia gazu. Komentując środowy wpis europosła Witolda Waszczykowskiego - według którego "Polska poparła kolejne, nowe uprawnienia Komisji oraz zgodziła się, aby obszar bezpieczeństwa gazowego był decydowany większością, a nie przez konsens" - Ziobro napisał: "Mam nadzieję, że te informacje się nie potwierdzą, bo oznaczałoby to, iż Polska wbrew swoim interesom znowu ustąpiła eurokratom i Niemcom".

"I że podjęto taką decyzję bez konsultacji z całym rządem" - dodał minister sprawiedliwości.
Müller podkreślił, że decyzja nie zapadła, a dokument w sprawie redukcji zużycia gazu w UE ma charakter roboczy.

"Chcemy, aby nie było żadnych mechanizmów przymusowego działania"

- Rada UE nie przyjęła jeszcze żadnego dokumentu, trwają negocjacje. Dopóki nie jest przyjęty, wszystko jest na stole. Nasze stanowisko jest jasne: chcemy, aby nie było żadnych mechanizmów przymusowego działania w tym obszarze – powiedział. Dodał, że polski rząd opowiada się za tym, by "mechanizm był zdecydowanie ograniczony i nieprzymusowy".

We wtorek w Brukseli ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Porozumienie polityczne przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw w sytuacji kryzysu. W takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Nie będzie to jednak dotyczyć wszystkich krajów, bo wtorkowe porozumienie zakłada możliwość wystąpienia o odstępstwo od obowiązkowego celu redukcyjnego.

Żeby nowe prawo mogło wejść w życie, każde porozumienie polityczne w UE musi zostać przekształcone w formę prawną. W tym przypadku rozporządzenie ma zostać przyjęte w formie tzw. procedury pisemnej. Państwa członkowskie będą miały czas na złożenie sprzeciwu lub uwag wobec przygotowanego przez prezydencję czeską w UE dokumentu prawnego do określonego terminu. Jeśli tego nie zrobią, rozporządzenie wejdzie w życie.
Według źródeł PAP procedura zostanie prawdopodobnie przeprowadzona w przyszłym tygodniu.

Czytaj również:

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także