Wraca afera GetBack. Jest nowy akt oskarżenia, 10 osób z zarzutami

Prokuratura skierowała do sądu kolejny, czwarty już akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. TVP Info ustaliło, że dotyczy on 10 byłych pracowników Idea Banku, którym zarzuca się łącznie 12 przestępstw związanych z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBacku.

2022-08-02, 09:43

Wraca afera GetBack. Jest nowy akt oskarżenia, 10 osób z zarzutami
Czwarty akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie prokurator Marcin Saduś poinformował, w rezultacie nabycia oferowanych przez oskarżonych obligacji Getback S.A. 165 klientów banku poniosło szkodę o wartości niemal 30,5 miliona złotych.

Akt oskarżenia Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała 1 sierpnia do Sądu Okręgowego w Lublinie i jest to rezultat zakończenia kolejnego wątku śledztwa prowadzonego przez zespół prokuratorów ds. Getback. Wątek ten dotyczył grupy sprzedawców z województwa lubelskiego oraz podkarpackiego, którzy podczas bezpośredniego kontaktu z pokrzywdzonymi klientami oraz stosując techniki manipulacyjne, namawiali do nabycia produktu.

Oszukani klienci

Jak mówi Marcin Saduś, oskarżonym zarzuca się popełnienie przestępstw: oszustwa, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, oferowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej.

Śledztwo wykazało, że klienci, którzy kupili ponad 5 milionów obligacji GetBack, o wartości prawie 3 miliardów złotych, byli wprowadzani w błąd co do sytuacji finansowej spółki i jej możliwości wywiązania się z zobowiązań finansowych. Klienci Idea Banku stanowią największą grupę - czterech z dziewięciu tysięcy pokrzywdzonych. Ich dane Idea Bank, łamiąc tajemnicę bankową, przekazywał przedstawicielom domów maklerskich.

REKLAMA

Wątek Idea Banku

Idea Bank aż do listopada 2017 roku nie miał zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na działalność maklerską. Zatem oszukiwano klientów w sprawie właściwości obligacji, gwarancji zysków i bezpieczeństwa inwestycji. Namawiano ich do zakupu, przedstawiając ofertę jako ekskluzywną i ograniczoną w czasie. Sprzedawano także obligacje osobom starszym, które chciały ulokować oszczędności życia.

W 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Idea Bank karą w wysokości 17 milionów 200 tysięcy złotych i nakazał wypłatę rekompensat klientom.

Czytaj także:

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej