more_horiz
Wiadomości

Dostępność węgla w Polsce. Wiceminister klimatu: ciężko pracujemy, żeby go nie zabrakło

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 14:24
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała Polskiemu Radiu, że w Polsce nie zabraknie węgla. O dostawy tego paliwa była pytana w kontekście ustawy o dodatku węglowym, nad którą pracuje dziś Senat.
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska -Trzeciakowska: w Polsce nie zabraknie węgla
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska -Trzeciakowska: w Polsce nie zabraknie węglaFoto: Twitter/TVP3 Szczecin

Ustawa przewiduje 3 tysiące złotych dla gospodarstw domowych ogrzewanych tym surowcem. Dodatek ma zrekompensować wysokie ceny węgla.

Zabezpieczenie węgla

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówi, że premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu Anna Moskwa oraz spółki Skarbu Państwa pracują nad tym, żeby węgla nie zabrakło.

Dostawy zostały zakontraktowane, a w tej chwili dogrywana jest logistyka. Węgiel będzie dostarczany do składów tak szybko, jak jest to możliwe, aby konsumenci mogli go zakupić jeszcze przed sezonem zimowym. Dlatego resort klimatu apeluje do Polaków, aby nie ulegali panice i nie dokonywali nadmiarowych zakupów węgla. Tym bardziej, że wkrótce na zakup tego paliwa będzie można otrzymać trzy tysiące złotych.

Dziś nad ustawą wprowadzającą dodatek do węgla pracuje Senat. Trzy tysiące złotych będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe, które są ogrzewane tym paliwem.

Dostawy węgla

Ministerstwo klimatu i środowiska uspokaja - nie ma obaw o dostawy węgla z zagranicy. Rzecznik resortu Aleksander Brzózka powiedział Polskiemu Radiu, że w związku z unijnym embargiem na rosyjski surowiec zakontraktowano 7 milionów ton węgla dla Polski. Jest on sprowadzany drogą morską.

- Jeszcze przed sezonem grzewczym te dostawy węgla zostaną dostarczone. Kolejne składki w każdym tygodniu wpływają do polskich portów, więc tutaj nie ma obawy, że tego węgla zabraknie. Warto podkreślić, że taka sytuacja, żeby węgiel przybywał do Polski w takich ilościach drogą morską, nie miała jeszcze miejsca - zaznaczył rzecznik resortu klimatu i środowiska.

Posłuchaj
00:22 11873208_1.mp3 Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: w Polsce nie zabraknie węgla (IAR)

Czytaj także:

Zobacz również: prezes PGW Wojciech Dąbrowski w "Sygnałach dnia"

dz

Zobacz także

Zobacz także