more_horiz
Wiadomości

Wakacje parlamentarne zostaną przerwane? Może spowodować to ważna ustawa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 15:20
Szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski nie wyklucza przerwania wakacji parlamentarnych ze względu na ustawę rozszerzającą wsparcie na ogrzewanie dla gospodarstw domowych. Obecnie jest ona przedmiotem prac międzyresortowych.
Szef senackiej części klubu PiS dopuszcza możliwość przerwania wakacji parlamentarnych
Szef senackiej części klubu PiS dopuszcza możliwość przerwania wakacji parlamentarnychFoto: Shutterstock/BOKEH STOCK

Marek Martynowski mówi, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która uczestniczyła wczoraj w posiedzeniu senatorów PiS, przekazała, że priorytetem jest ustawa o dodatku węglowym. Węgiel jest obecnie transportowany do Polski z Kolumbii i Indonezji.

Odpowiednie przepisy

Rozwiezienie go po składach może być czasochłonne, stąd dlatego uchwalenie ustawy o dodatku węglowym jest pilne. Marek Martynowski dodał, że wkrótce zostanie przygotowana ustawa w sprawie rozszerzenia tej pomocy o inne paliwa.

Jak powiedział, jeśli ustawa będzie wymagała pilnego procedowania, możliwe jest przerwanie wakacji parlamentarnych. Są one przewidziane do września.

Senat pracuje dziś nad ustawą o dodatku węglowym. Przewiduje ona 3 tysiące złotych wsparcia dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane tym paliwem.

Posłuchaj
00:28 11873352_1.mp3 Szef senackiej części klubu PiS dopuszcza możliwość przerwania wakacji parlamentarnych (IAR)

Dostawy węgla

Ministerstwo klimatu i środowiska uspokaja - nie ma obaw o dostawy węgla z zagranicy. Rzecznik resortu Aleksander Brzózka powiedział Polskiemu Radiu, że w związku z unijnym embargiem na rosyjski surowiec zakontraktowano 7 milionów ton węgla dla Polski. Jest on sprowadzany drogą morską.

- Jeszcze przed sezonem grzewczym te dostawy węgla zostaną dostarczone. Kolejne składki w każdym tygodniu wpływają do polskich portów, więc tutaj nie ma obawy, że tego węgla zabraknie. Warto podkreślić, że taka sytuacja, żeby węgiel przybywał do Polski w takich ilościach drogą morską, nie miała jeszcze miejsca - zaznaczył rzecznik resortu klimatu i środowiska.

Czytaj także:

Zobacz również: prezes PGW Wojciech Dąbrowski w "Sygnałach dnia"

dz

Zobacz także

Zobacz także