more_horiz
Wiadomości

Święto Wojska Polskiego 2022. Pikniki, koncerty i uroczystości w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 10:25
Od 13 do 15 sierpnia pod hasłem "Weekend z wojskiem" odbywać się będą uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. W ramach jego centralnych obchodów zaplanowano szereg wydarzeń o charakterze państwowym, patriotycznym, religijnym czy kulturalnym - czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Na Święto Wojska Polskiego 2022 zaplanowano szereg wydarzeń w całym kraju
Na Święto Wojska Polskiego 2022 zaplanowano szereg wydarzeń w całym krajuFoto: twitter/@ZolnierzRP & gov.pl

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięstwo Polski z sowieckimi siłami w Bitwie Warszawskiej. Obchodzono je już przed II wojną światową (wprowadzono je w 1923 roku, a uroczystości odbywały się do 1947 roku). Od 1992 roku w Polsce znów armia ma swoje święto 15 sierpnia. W dzień ten prezydent wręcza nominacje generalskie. Odbywa się też szereg wydarzeń skupionych wokół polskiej armii, zarówno tych o charakterze patriotycznym, jak i religijnym, rozrywkowym czy kulturalnym.

W tym roku na Święto Wojska Polskiego oraz poprzedzające je dni Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie zaplanowały wydarzenia we wszystkich województwach. Każdego dnia, od 13 do 15 sierpnia, w kilkunastu miejscowościach w kraju odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem "Zostań Żołnierzem RP". Ale to niejedyne przewidziane elementy obchodów. Mapę miast, w których będzie można wziąć udział w pikniku, można znaleźć na rządowych stronach.

Święto Wojska Polskiego 2022. Wydarzenia w sobotę i niedzielę

W sobotę, 13 sierpnia odbędzie się przełajowo-wytrzymałościowy "Falcon-Żelazny Bieg" na trasie Okuniew-Ossów. Miejsca te są nieprzypadkowe, bowiem w czasie wojny polsko-bolszewickiej przebiegał przez nie front wojenny. Wygrana przez Polaków bitwa pod Ossowem (13-14 sierpnia 1920 r.) była częścią Bitwy Warszawskiej. Również w sobotę na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można wspólnie zaśpiewać pieśni żołnierskie. O godz. 15.00 rozpocznie się koncert orkiestry wojskowej z artystami z klubów wojskowych oraz pokaz musztry paradnej klas mundurowych - przekazało MON.

W niedzielę o 10.00 w budynku resortu obrony na ul. Klonowej w Warszawie żołnierze i pracownicy MON zostaną uhonorowani medalami i wyróżnieniami. W godz. 11.00-18.00 na stadionie PGE Narodowym w stolicy będzie można oglądać pokazy sprzętu wojskowego, widowisko Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego czy wziąć udział w biegach z żołnierzami. O 13.00 w Radzyminie (jednym z kluczowych miejsc na mapie starć w wojnie polsko-bolszewickiej) nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio odprawi mszę świętą. O 19.00 na warszawskich Powązkach odbędzie się capstrzyk i apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku. Na 21.00 zaplanowano w Ossowie uroczystości przy krzyżu ks. mjr. Ignacego Skorupki.

Czytaj także:

Święto Wojska Polskiego. Co wydarzy się 15 sierpnia?

W poniedziałek, 15 sierpnia, w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się m.in. w Warszawie i Elblągu. W stolicy o godz. 10.00 rozpocznie się msza św. za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Od godz. 11.00 do 18.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oglądać będzie można pokazy sprzętu i wystawy oraz uczestniczyć w grach i zabawach.

O godz. 12.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jak co roku, przed Grobem Nieznanego Żołnierza zaplanowano uroczystą odprawę, a prezydent wręczy nominacje generalskie. W tym samym miejscu w godz. 14-16.30 trwać będzie festiwal orkiestr wojskowych NATO (z udziałem gości z Rumunii, Łotwy i Słowacji). Z kolei w Elblągu o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert piosenki wojskowej państw NATO (jego organizatorem jest TVP).

MON, gov.pl

Zobacz także

Zobacz także