more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Sellin: Niemcy są bogatym krajem, powinny to udźwignąć

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 08:47
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że raport w sprawie reparacji ma pokazać skalę zniszczeń Polski i zapoczątkować rozmowę z Niemcami w tej sprawie. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że nasz kraj powinien dążyć do otrzymania pieniędzy od Niemców.
Czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec?
Czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec? Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jarosław Sellin przypomniał, że Republika Federalna Niemiec jest następcą prawnym przedwojennego i wojennego państwa niemieckiego. Stwierdził, że współczesne Niemcy stać na wypłacenie Polsce odszkodowania.

- Niemcy są najbogatszym krajem w Europie i mają najsilniejszą gospodarkę na naszym kontynencie, więc powinny to udźwignąć - wyjaśnił.

Ponad 70 krajów otrzymało odszkodowania

Gość radiowej Jedynki mówił, że Niemcy wypłacały reparacje wojenne innym krajom. Podkreślił, że sprawiedliwie by było, gdyby i Polska otrzymała rekompensaty.

- Ktoś wyliczył, że chyba 70 krajów dostało takie odszkodowania, Polska nie dostała właściwie nic. To jest bardzo niesprawiedliwy fakt historyczny - stwierdził.

Posłuchaj
00:12 11883106_2.mp3 Jarosław Sellin: Niemcy są bogatym krajem, więc powinni to udźwignąć (Jedynka)

Jarosław Sellin przypomniał, że w czasie II wojny światowej Polska relatywnie straciła najwięcej obywateli w stosunku do liczby mieszkańców przed wojną i została zniszczona najmocniej ze wszystkich krajów w okupowanej Europie.

- To wszystko spowodowali Niemcy tą wojną i trzeba w pewnym momencie powiedzieć twardo, że jakaś sprawiedliwość tu musi być wykonana - dodał gość "Sygnałów dnia".

Raport 

Wycena strat - jak zapowiada odpowiedzialny za raport w sprawie reparacji poseł PiS Arkadiusz Mularczyk - to "kwota znaczna, wielokrotnie przekraczająca nasz budżet państwa".

Pierwszy dokument w sprawie reparacji ma zostać opublikowany 1 września. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, będzie to najważniejszy tom raportu, ale powstanie ich więcej. Raport będzie wydany w kilku językach.

Posłuchaj
00:31 11883106_1.mp3 Jarosław Sellin: ponad 70 krajów otrzymało odszkodowania, a Polska nie. To nie jest sprawiedliwe (Jedynka)

Jedynka/as

Zobacz także

Zobacz także