more_horiz
Wiadomości

Wypadek w Chorwacji. Premier Morawiecki zapowiada wzmożone kontrole autokarów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 15:09
Premier Mateusz Morawiecki zlecił Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego zintensyfikowanie kontroli sprawności pojazdów. Chodzi szczególnie o autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na wypoczynek. Szef rządu powiedział, że wypadek autokaru w Chorwacji przypomniał nam, jak bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Premier Morawiecki: poleciłem GITD zintensyfikowanie kontroli pojazdów, głównie autokarów
Premier Morawiecki: poleciłem GITD zintensyfikowanie kontroli pojazdów, głównie autokarówFoto: PAP/Matija Habljak/PIXSELL

Mateusz Morawiecki i główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur odwiedzili Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Brwinów przy autostradzie A2, gdzie inspektorzy transportu drogowego prowadzili kontrole pojazdów.

Szef rządu podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach to sprawność pojazdów i infrastruktura.

- Sprawność pojazdów jest kluczowa. To dlatego między innymi poleciłem Inspekcji Transportu Drogowego zintensyfikowanie wszystkich weryfikacji sprawności pojazdów, zwłaszcza pojazdów autobusowych, autokarów dzieci, które wyjeżdżają na różnego rodzaju kolonie, na wakacje. Rodzice muszą mieć pewność, że dzieci poruszają się bezpiecznym pojazdem - powiedział premier Morawiecki. Jednocześnie zaapelował do wszystkich kierowców o bezpieczną jazdę.

Poszkodowani w wypadku wrócą bezpiecznie do domu

Premier zapewnił też, że rząd robi wszystko, aby ranni w wypadku autokaru pod Zagrzebiem mogli wrócić do Polski. 

- W chwili obecnej nie mamy w pełni potwierdzonych jeszcze wszystkich przyczyn związanych z tym wypadkiem, ale wszystko wskazuje na to, że autokar był sprawny. Chciałbym jednak przekazać najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim członkom rodzin osób, które zmarły, i podziękować także służbom, które bardzo mocno się zaangażowały - mówił.

Dziś do szpitali w kilku województwach trafi 10 osób, które po południu z Chorwacji zabrała wojskowa Casa. Na pokładzie znalazły się też służby ratunkowe Ministerstwa Obrony Narodowej wraz z Zespołem Humanitarno-Medycznym oraz zespołem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Posłuchaj
00:24 11883775_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: poleciłem GITD zintensyfikowanie kontroli pojazdów, głównie autokarów (IAR) 
Posłuchaj
00:27 11883738_1.mp3 Premier Morawiecki: robimy wszystko, żeby poszkodowani w wypadku mogli wrócić do Polski (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także