more_horiz
Wiadomości

Skandaliczny wpis posła Lewicy. Proponuje, by Polska wypłacała reparacje mieszkańcom ziem utraconych przez Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:39
"Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II wojnie światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji" - napisał śląski poseł Lewicy Maciej Kopiec. Wiceszef resortu sprawiedliwości nazwał go "parszywym zdrajcą" i ocenił, że doradza Niemcom ws. reparacji.
Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II wojnie światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji - napisał śląski poseł Lewicy Maciej Kopiec. Wiceszef resortu sprawiedliwości nazwał go parszywym zdrajcą.
"Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II wojnie światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji" - napisał śląski poseł Lewicy Maciej Kopiec. Wiceszef resortu sprawiedliwości nazwał go "parszywym zdrajcą". Foto: Piotr Molecki/East News/ Twitter/@KopiecMaciej

Już niebawem, 1 września, ma zostać opublikowany pierwszy dokument w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, będzie to najważniejszy tom raportu, ale będzie ich więcej. Raport zostanie wydany w kilku językach.

Sellin: Niemców stać na zapłatę

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział w środę w Polskim Radiu, że raport w sprawie reparacji ma pokazać skalę zniszczeń Polski i rozpocząć rozmowę z Niemcami w tej sprawie. W "Sygnałach dnia" polityk podkreślił, że nasz kraj powinien dążyć do otrzymania pieniędzy od Niemców.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że Republika Federalna Niemiec jest następcą prawnym przedwojennego i wojennego państwa niemieckiego. Stwierdził, że współczesne Niemcy stać jest na wypłacenie Polsce odszkodowania. - Niemcy są najbogatszym krajem w Europie i mają najsilniejszą gospodarkę na naszym kontynencie, więc powinni to udźwignąć - wyjaśnił.

Reparacje od Polski

Tymczasem poseł Lewicy Maciej Kopiec zaproponował na Twitterze, by to Polska płaciła odszkodowania. "Mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy po II Wojnie Światowej powinni domagać się od państwa polskiego reparacji za zniszczony przemysł, infrastrukturę i zabytki architektury, które jako »niepolskie« od zawsze były przez Polskę traktowane jako gorsze i niewarte zainteresowania" - ocenił poseł.

Słowa - jak sam o sobie pisze - "Ślązaka, Europejczyka" i posła ze Śląska wywołały falę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych. Wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski, Sebastian Kaleta, odpisał Kopcowi: "Poseł na Sejm RP z klubu Lewicy doradza Niemcom, aby żądali od Polski reparacji za skutki II wojny światowej. Parszywy zdrajca".

Poseł Konfederacji Krystian Kamiński ocenił natomiast, że "lewicowy poseł popełnia wpisy, jakby mentalnie był już Niemcem". "Żenujące" - dodał.

Poseł Kopiec tłumaczy

Po tym, jak wpis posła wywołał w sieci burzę, on sam odniósł się do niego i napisał: "Ciekawe, że tak mało osób zauważyło, że to twitt w obronie mieszkańców i obywateli Polski, których tereny długo były przez Polskę dyskryminowane, a tak wiele osób przeczytawszy słowo »utraconych przez Niemcy« poszło jakąś dziwną, proniemiecką drogą. Polecam wizytę w Nowej Rudze" - napisał.

Czytaj także:

Czesław Mroczek przeciw odzyskaniu reparacji. "Mniej szans na środki europejskie" - zobacz nagranie rozmowy z poranka Polskiego Radia 24

mbl

Zobacz także

Zobacz także