more_horiz
Wiadomości

Olsztyn: żołnierze zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej złożą przysięgę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 05:14
W Olsztynie o godzinie 10 przysięgę złożą żołnierze zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. W uroczystości weźmie udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Nowy Dwór Mazowiecki. Pierwsza przysięga żołnierzy nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Nowy Dwór Mazowiecki. Pierwsza przysięga żołnierzy nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowejFoto: Jacek Szydlowski / Forum

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie można odbyć 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.

Zdolność polskiego wojska

Przekazanie sprzętu wojskowego na Ukrainę nie obniżyło naszej obronności i nie naruszyło gwarancji bezpieczeństwa - stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył w rozmowie z tygodnikiem katolickim "Niedziela", że to było naszym dziejowym obowiązkiem, bo Ukraińcy walczą o wolność swoją, Polski i Europy.

- Za każdym razem rosyjski imperializm uzasadniany był cynicznie, jako przeciwdziałanie zagrożeniu, bratnia pomoc, ochrona ludności czy rzekomych ziem etnicznych. Wszystkie te kłamstwa niezmiennie niesione są "na bagnetach", czyli opierają się na zbrodni, przemocy, niesprawiedliwości i zwykłym bandytyzmie - powiedział szef MON.

Podkreślił, że Polska stoi u boku Ukrainy i liczymy na jej zwycięstwo. - Wojska rosyjskie muszą zostać pokonane i wyparte z ziem ukraińskich. Nie negocjujemy z takimi ludźmi jak Putin, nie relatywizujemy bestialstwa, nie możemy dać tej wojnie "spowszednieć" w naszej świadomości - zaznaczył.

as

Zobacz także

Zobacz także