more_horiz
Wiadomości

Skażenie Odry. Milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 10:47
- Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej - powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy Słubic
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy SłubicFoto: PAP/Lech Muszyński

W czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że służby państwowo działają w trybie ciągłym.

- Dziś była odprawa z wojewodami w woj. lubuskim. Jeszcze dziś o godz. 16.30 w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbędzie się posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego - zapowiedział Wąsik.

"Działamy w trzech segmentach"

Jak zaznaczył, "jutro, pojutrze i przez następne dni będziemy odbierali od służb stosowne informacje".

- Działamy w trzech segmentach: usunięcie skutków, czyli przede wszystkim usunięcie martwych ryb i szybkie doprowadzenie rzeki do pierwotnego stanu, monitoring stanu wody, zarówno pitnej w najbliższych miejscowości Odry, co robi sanepid, jak i samej wody w Odrze, co robi wojewódzka inspekcja środowiska, oraz monitoring i badanie martwych ryb, co robi inspekcja weterynaryjna - wyjaśnił wiceminister Wąsik.

- Mam nadzieję, że te badania szybko przyniosą oczekiwany skutek [w postaci] poznania dokładnej przyczyny śnięcia ryb - zaznaczył.

Poinformował, że "najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska - to jest albo nieodpowiedzialność, albo usuwanie jakichś ścieków w sposób nieuprawniony".

Milion złotych nagrody

Wąsik przekazał, że policja razem z prokuraturą prowadzi postępowanie. - Komendant główny policji wyznaczył dziś nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców tej katastrofy ekologicznej w wysokości 1 mln zł - oświadczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek w związku z sytuacją na rzece w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy. Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze informował, że skieruje do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Posłuchaj
00:32 Morawiecki.mp3 Mateusz Morawiecki mówił na porannej konferencji w Gorzowie Wielkopolskim, że najbardziej prawdopodobnym powodem zatrucia rzeki był nielegalny zrzut substancji niebezpiecznych (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także