more_horiz
Wiadomości

"Służby starają się jak najszybciej usunąć skutki klęski". Premier odwiedził Widuchową, gdzie odławiane są śnięte ryby

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:29
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że służby starają się jak najszybciej usunąć skutki klęski ekologicznej i przywrócić pierwotny stan Odry. Szef rządu był w Widuchowej, gdzie stawiane są zapory wyłapujące śnięte ryby z Odry.
Premier M. Morawiecki: będę kontaktował się ze stroną niemiecką ws. zanieczyszczenia Odry
Premier M. Morawiecki: będę kontaktował się ze stroną niemiecką ws. zanieczyszczenia OdryFoto: PAP/Lech Muszyński

- Staramy się zrobić wszystko, żeby teraz, jak tutaj w Widuchowej, w województwie zachodniopomorskim, usunąć te śnięte i martwe ryby po to, żeby jak najszybciej usunąć skutki tej klęski ekologicznej - zapewnił premier. Jak dodał, wszystkie służby są postawione w stan gotowości, a codziennie rano od kilku dni odbywają się odprawy.

Mateusz Morawiecki poinformował, że będzie kontaktował się ze stroną niemiecką w sprawie zanieczyszczenia Odry. - Tutaj pan wojewoda pokazał mi, że w różnych miejscach polskie służby działają. Starają się oczyścić rzekę. Natomiast po stronie niemieckiej nie ma odpowiednich działań - powiedział premier.

Komendant Główny Policji wyznaczył milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry.

Wstępne badania

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - podała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na Twitterze.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Posłuchaj
00:20 11888516_2.mp3 Premier M. Morawiecki: staramy się robić wszystko, by jak najszybciej usunąć tę klęskę ekologiczną (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także