more_horiz
Wiadomości

Sinice nad Zatoką Gdańską. Kolejne zamknięte kąpieliska. Sprawdź, o które chodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 15:30
- Na trzynastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest m.in. na wszystkich kąpieliskach w Gdyni i Sopocie - poinformował sanepid.
Sinice powodują przede wszystkim swędzenie skóry
Sinice powodują przede wszystkim swędzenie skóryFoto: PAP/Marcin Gadomski

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę po południu, że woda na części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu nie powinno się kapać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach; w Gdyni - Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, oraz wejściu 32A-33 i w Jastarni przy wejściu nr 44.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę po południu na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Wpływ sinic na nasze zdrowie

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także