more_horiz
Wiadomości

Katastrofa ekologiczna. Minister Moskwa: wyniki toksykologii wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 17:35
- Wyniki toksykologii z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb - poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Jak dodała, trwa oczekiwanie na wyniki badań kolejnych substancji.
Minister Anna Moskwa: wyniki toksykologii wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb
Minister Anna Moskwa: wyniki toksykologii wykluczyły rtęć jako powód śnięcia rybFoto: NewsLubuski/East News; Twitter.com/@moskwa_anna

"Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał siedem gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb" - podała minister Anna Moskwa na Twitterze. "Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji" - dodała.

Wcześniej minister klimatu i środowiska informowała o otrzymaniu od strony niemieckiej oficjalnych i aktualnych badań wody. "Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne" - napisała. "Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - zapowiedziała szefowa MKiŚ.

Również wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podał do wiadomości, że wyniki badań wody w Odrze - zarówno polskie, jak i niemieckie - nie wykazały do tej pory obecności w rzece rtęci. - Do MKiŚ oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci, którą wykluczono. Zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej mamy te same parametry. Podwyższone są niektóre czynniki, m.in. parametry chemiczne i fizyczne - powiedział.

Stanowcza reakcja premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki mówił na sobotniej konferencji w Gorzowie Wielkopolskim, że najbardziej prawdopodobnym powodem zatrucia rzeki był nielegalny zrzut substancji niebezpiecznych. Dodał, że reakcja służb była zbyt wolna, dlatego zarządził codzienne raportowanie sytuacji i wyciągnął konsekwencje kadrowe.

- Jeżeli dojdę do wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje - zapowiedział szef rządu.

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Czytaj również:

Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

ng

Zobacz także

Zobacz także