more_horiz
Wiadomości

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Szef MON do żołnierzy: dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:40
W przeddzień Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale - "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Przed siedzibą resortu obrony, jak co roku, spotykając się z żołnierzami, minister Mariusz Błaszczak dziękował im za ich codzienną oraz nienaganną służbę.
Wicepremier Mariusz Błaszczak uczcił 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Wicepremier Mariusz Błaszczak uczcił 102. rocznicę Bitwy WarszawskiejFoto: TT/@MON_GOV_PL

Dzisiaj drugi dzień centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej bitwy. Z tej okazji o godzinie 11.00 na Stadionie PGE Narodowym ruszył bieg "Piątka z żołnierzem". 

Msza Święta, Apel Poległych, procesja różańcowa, piknik wojskowy oraz pokazy rekonstruktorów złożą się na dzisiejsze obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie. Jak mówił ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński, uroczystości są też realizacją tego, co zalecał podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku papież Jan Paweł II.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wyróżnił 15 żołnierzy za bohaterstwo, ofiarność i odwagę w ratowaniu życia ludzkiego nagrodami finansowymi. Z kolei za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych Mariusz Błaszczak odznaczył generała brygady Roberta Jędrychowskiego oraz pułkownika Jarosława Chojnackiego. Ich zasługi zostały wpisane do Księgi Honorowej Wojska Polskiego. W sumie podczas uroczystości zostało odznaczonych 69 żołnierzy, w tym minister obrony narodowej wręczył 17 wyróżnień i 52 medale resortowe.

Nienaganna służba polskich żołnierzy

Wicepremier podkreślił, że dzięki wojsku polskiemu Ojczyzna jest bezpieczna. - Nasze wysiłki, kierownictwa Obrony Narodowej zmierzają do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesną broń, konsekwentnie jest o robione, organizowane są i powoływane do życia nowe jednostki wojskowe - nie tak było do roku 2015. Do tego roku jednostki wojskowe były likwidowane - teraz jednostki wojskowe są powoływane do życia. Wszystko to służy temu, żeby Polska była bezpieczna. I dzięki waszej codziennej służbie Polska jest bezpieczna - mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Minister Obrony Narodowej honorując żołnierzy powiedział, że odznaczył żołnierzy, którzy swoją służbą wyróżniali się podczas ostatniego czasu. - Ich postawa jest w prostej linii tożsama, z postawą naszych przodków, którzy 102 lata temu obronili odradzającą się Polskę. Ta postawa, to dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni wyraża się w dzisiejszej służbie żołnierzy Wojska Polskiego - mówił.

Minister przypomniał wsparcie, jakiego udzielali żołnierze podczas epidemii, a także podziękował żołnierzom, którzy służyli podczas ewakuacji polskich sojuszników z Afganistanu. Wśród wyróżnionych byli żołnierze, którzy ratowali ludzkie życie, narażając własne. - Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie ewakuacja ludzi z Afganistanu, to groziłaby im śmierć. A właśnie nasi żołnierze taką akcję z Afganistanu przeprowadzili - powiedział.

Posłuchaj
00:32 11889519_1.mp3 Wicepremier Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za nienaganną służbę (IAR) 

Podkreślił też, że wyróżnieni zostali również żołnierze biorący udział w akcji na granicy polsko-białoruskiej. - Polska została zaatakowana przez reżim Łukaszenki przy pomocy migrantów z Bliskiego Wschodu. Żołnierze Wojska Polskiego, wspierając Straż Graniczną, utrzymali granicę, odparli ten hybrydowy atak - mówił Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:20 11889519_2.mp3 Szef MON podziękował również żołnierzom za ich postawę na granicy polsko-białoruskiej (IAR) 

14 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się działania zaczepne znad Wkry 5. Armii generała Władysława Sikorskiego. Pod Ossowem, podczas udzielania ostatniej posługi ciężko rannemu żołnierzowi, zginął ksiądz Ignacy Skorupka. Z kolei 15 sierpnia nastąpiło kontruderzenie oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, po którym odbito z rąk sowieckich Radzymin.

18. decydująca bitwa w historii

Kościelne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczęły się 13 sierpnia. Uroczystości centralne 15 sierpnia odbędą się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Cud nad Wisłą został uznany za 18. decydującą bitwę w historii świata.

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. 

Jutro 15 sierpnia, Polskie Radio będzie obszernie relacjonować obchody Święta Wojska Polskiego, rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się m.in. specjalne audycje oraz relacje z uroczystości państwowych i kościelnych z całej Polski. Nie zabraknie dyskusji o historycznych i kulturalnych aspektach tych wydarzeń.

W tym ważnym dla Polaków dniu publiczny nadawca emitować będzie również pieśni patriotyczne. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bitwawarszawska1920.polskieradio.pl - jednego z największych serwisów internetowych poświęconych tej tematyce.

O szczegółach Aneta Pawłowska Krać:

Posłuchaj
00:48 11889603_1.mp3 Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak uhonorował żołnierzy Wojska Polskiego. Relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR)

***

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także