more_horiz
Wiadomości

Die Welt: polski węgiel coraz bardziej pożądany na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 12:45
Rośnie reputacja polskiego węgla na zachodnich rynkach - twierdzi niemiecki dziennik "Die Welt". Wszystko przez kryzys węglowy, który dotyka również Niemcy i państwa Zachodniej Europy
Polski węgiel dostarczany do Niemiec
Polski węgiel dostarczany do NiemiecFoto: PAP

- W kryzysie energetycznym reputacja polskiego węgla w Europie szybko się zmienia. Przez długi czas uważano go za zbyt drogi i zbyt brudny, ale w sąsiednich krajach jest teraz bardziej poszukiwany niż kiedykolwiek. Gwałtowne wzrosty cen gazu i ropy, awarie francuskich elektrowni jądrowych oraz bezprecedensowa zależność Niemiec od dostaw rosyjskich surowców sprawiły, że polski węgiel stał się ponownie konkurencyjny w Europie - uważa dziennik "Die Welt". 

Polski węgiel remedium na kryzys energetyczny?

Dziennik zauważa, że polski węgiel jest coraz chętniej kupowany przez zachodnich dostawców, którzy nie są w stanie przejść na inne formy produkcji energii lub ciepła w ciągu kilku miesięcy. Die Welt podkreśla, że sytuacja ma związek z sankcjami, które Europa nałożyła na Rosję oraz na embargo jakie Rosja nakłada na poszczególne gospodarki w Europie, tak by wywołać kryzys energetyczny na kontynencie. 

Warszawa kończy ze sprzedażą za granicę

W artykule autorzy zauważają jednak, że Warszawa planuje zmniejszyć sprzedaż swojego węgla za granicę, po to by starczył on dla polskich odbiorców. Jeszcze do nie dawna Polska sprzedawała niemieckim firmom energetycznym swój prąd, wyprodukowany w elektrowniach węglowych, po to by ograniczyć przerwy w dostawach energii, które od pewnego czasu są zauważalne u naszego zachodniego sąsiada.

Polska gospodarka podobnie jak gospodarka Niemiec, jest uzależniona w dużym stopniu od węgla. Tak samo, również oba państwa w ostatnim czasie zamykały swoje kopalnie z przyczyn braku ich rentowności oraz wysokich kosztów produkcji, wynikających z unijnej polityki ekologicznej. Niemiecki portal mdr.de zauważa, że 80% energii elektrycznej w Polsce, jest produkowana przez elektrownie węglowe. Polska sprowadzała z Rosji ponad 8 mld ton węgla rocznie. Teraz będzie musiał zwiększyć wydobycie własne oraz sprowadzać więcej węgla z za granicy np. z takich kierunków jak Australia czy RPA. 

Od środy kraje Unii Europejskiej nie mogą importować rosyjskiego węgla, ponieważ się skończył się okres przejściowy przewidziany w piątym pakiecie sankcji unijnych przyjętych w kwietniu - przypomniał brukselski portal informacyjny Politico, źródło: PAP Infografika Od środy kraje Unii Europejskiej nie mogą importować rosyjskiego węgla, ponieważ się skończył się okres przejściowy przewidziany w piątym pakiecie sankcji unijnych przyjętych w kwietniu - przypomniał brukselski portal informacyjny Politico, źródło: PAP Infografika

Czytaj także:

(Łukasz Kozłowski/Die Welt/Mdr.de)

Zobacz także

Zobacz także