more_horiz
Gospodarka

Polska Grupa Górnicza inwestuje w ekogroszek do opalania. Wiemy, kiedy powstanie zakład do jego produkcji

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 11:00
W pierwszej połowie 2024 r. Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w kopalni Ziemowit w Lędzinach nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku o rocznej wydajności pół miliona ton. Zakład umożliwi też tworzenie mieszanek energetycznych dostosowanych do potrzeb odbiorców.
Produkcja roczna Karlika 26+ w nowym zakładzie PGG wyniesie 500 tys. ton.
Produkcja roczna Karlika 26+ w nowym zakładzie PGG wyniesie 500 tys. ton. Foto: pxhere.com/CC0 Domena publiczna

Kopalnia Ziemowit jest częścią większej kopalni zespolonej Piast-Ziemowit. W nowym zakładzie będzie produkowany ekogroszek pod nazwą "Karlik 26+". Obecnie popularny wśród odbiorców "Karlik" wytwarzany jest z węgla z Piasta-Ziemowita w należącym do PGG zakładzie w Woli k. Pszczyny. Uruchomienie zakładu w Lędzinach spowoduje, że węgla nie trzeba już będzie przewozić do Woli.

Do końca tego roku powinno zakończyć się projektowanie nowego zakładu, a budowa ma rozpocząć się na przełomie lat 2022 i 2023.

Kiedy na rynek trafi ekogroszek?

W pierwszej połowie 2024 r. inwestycja powinna zostać oddana do użytku. Produkcja roczna Karlika 26+ wyniesie 500 tys. ton na rok. Powstanie również możliwość tworzenia mieszanek miałów energetycznych w ilości kilkaset tysięcy ton rocznie. Co będzie miało ogromne znaczenie dla elektrociepłowni, które są opalane takim paliwem.

- Główne korzyści z projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla - wyjaśnił główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji w kopalni Piast-Ziemowit Sławomir Brusik.

Jakie nowe inwestycje?

Projekt zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji kopalnianej infrastruktury oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń. Wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania węgla wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku. Punkt rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszkanek energetycznych powstaną w pierwszym etapie. Następnym krokiem będzie budowa instalacji do produkcji ekogroszku, a kolejnym - budowa instalacji paczkowania węgla.


PR24/PAP/sw