more_horiz
Wiadomości

Ponad 200 żołnierzy pomaga oczyścić Odrę. Szef MON: możemy zawsze na nich liczyć

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 12:52
Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych - podkreślił wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy Słubic. Do działań na lubuskim odcinku rzeki zostało skierowanych przez MON 150 żołnierzy WOT
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy Słubic. Do działań na lubuskim odcinku rzeki zostało skierowanych przez MON 150 żołnierzy WOTFoto: PAP/Lech Muszyński

Minister Mariusz Błaszczak podczas pikniku wojskowego na stadionie PGE Narodowym w Warszawie podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę. Poinformował przy tym, że wojskowi uczestniczą też w działaniach związanych z usuwaniem skażenia Odry.

Wsparcie wojska dla służb cywilnych

- Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią swoją służbę dziś na Odrze, oczyszczając rzekę. Ponad 200 żołnierzy wykonuje takie działania. Są to żołnierze zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i z wojsk operacyjnych - mówił. Przekazał przy tym, że w tym celu używany jest m.in. specjalistyczny sprzęt wojskowy. - Tak, żeby wspierać służby cywilne i żeby wykonywać te zadania, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego naszego kraju - podkreślił.

Zwrócił tez uwagę, że 3,2 tys. żołnierzy wspiera też działania Straży Granicznej na granicy polsko białoruskiej. - Zatem służą bezpieczeństwu naszej ojczyzny każdego dnia. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko. Możemy na nich liczyć - zapewnił Mariusz Błaszczak.

Śnięte ryby w Odrze

W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. Sygnały o masowym pomorze ryb były zgłaszane od końca lipca. Od piątku obowiązuje zakaz wstępu do rzeki w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb. Setki ochotników włączyły się w zbieranie martwych zwierząt po niemieckiej stronie rzeki, we wschodniej Brandenburgii. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Jak informowały Wojska Obrony Terytorialnej, od piątku ochotnicy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej i oczyszczaniu brzegu Odry. Według zapowiedzi WOT wypełniają zadania na lądzie i na strażackich łodziach. W każdym zespole jest ratownik wodny. Żołnierze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - rękawice, wodery i w maski.

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także