more_horiz
Wiadomości

Śnięte ryby w Nerze. RCB poszerza alert i przypomina, by absolutnie nie wchodzić do rzeki

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 10:05
Po znalezieniu śniętych ryb w Nerze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert także do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). Wcześniej ostrzeżenia skierowano do dwóch łódzkich powiatów - łęczyckiego i poddębickiego. RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody z tej rzeki.  
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby
Żołnierze i strażacy usuwają martwe rybyFoto: TT/@RCB_RP/PAP/Lech Muszyński

W sobotę, 13 sierpnia, po znalezieniu śniętych ryb na Nerze, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również wydało specjalny komunikat

"W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody łódzkiego dotyczącym zagrożenia ekologicznego do mieszkańców dwóch powiatów woj. łódzkiego wysłano alert RCB" - podano w sobotnim komunikacie.

W niedzielę, 14 sierpnia, RCB poinformowało, że alert wysłano także do mieszkańców powiatu kolskiego (woj. wielkopolskie), graniczącego z woj. łódzkim.

Które powiaty obejmuje alert?

Oznacza to, że alert wydano w sumie dla powiatów: łęczyckiego, poddębickiego i kolskiego. RCB apeluje, by nie wchodzić do Neru, nie korzystać z wody z tej rzeki i słuchać komunikatów.

W sobotę w komunikacie rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska przekazała w komunikacie, że śnięte ryby w korycie Neru zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy.

- Wojewoda łódzki wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska - przekazała Zalewska.

Czynności wzdłuż rzeki Ner

- Na terenie powiatów łęczyckiego i poddębickiego trwały czynności wzdłuż całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody, jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji - poinformowano w sobotę.

- W związku z tym, że nie są znane jeszcze wyniki, a także przyczyna tego zjawiska, a na tak małej rzece jest to zjawisko niepokojące, po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda wydał rekomendacje, by nie zbliżać się w tej chwili do koryta rzeki, nie wypasać w jej pobliżu zwierząt oraz nie korzystać z wody do żadnych celów, również rolniczych - podano.

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał zakaz wędkowania na tym terenie na okres dwóch tygodni.

Czytaj więcej:

Zobacz także: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także