more_horiz
Wiadomości

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W programie msza, apel poległych i rekonstrukcja

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 06:10
Msza święta, apel poległych oraz rekonstrukcja starcia z bolszewikami sprzed 102 lat - wszystko to złoży się na obchody kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.
Pierwsze uroczystości w Ossowie już się odbywały w sobotę i w niedzielę
Pierwsze uroczystości w Ossowie już się odbywały w sobotę i w niedzielęFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mszy świętej o 9.30 będzie przewodniczyć ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński wraz z kard. Gerhardem Müllerem, byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Jak zaznacza biskup Kamiński, uroczystości w Ossowie mają zawsze wyjątkowy charakter. - Tam wiele się dzieje, ludzie kochają to miejsce, przychodzą tysiące osób, reprezentowane są wszystkie stany, a władze powiatu od lat troszczą się bardzo o te uroczystości w sposób naprawdę odpowiedzialny, za co jestem im wdzięczny - stwierdził.

Na polach Ossowskich o 14.00 rozpocznie się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. - Kiedy zbliża się rekonstrukcja, to nie wiadomo skąd przychodzi nagle tysiące ludzi. Dla mnie zadbanie o rok 1920 jest jednym z ważniejszych elementów mojej pracy duszpasterskiej, zawsze przygotowuję się do nich i noszę je głęboko w sercu - dodał biskup warszawsko-praski.

Bitwa Warszawska 1920

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały, pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.

W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Posłuchaj
00:29 Kamiński IAR.mp3 Jak zaznacza biskup Kamiński, uroczystości w Ossowie mają zawsze wyjątkowy charakter (IAR)
Posłuchaj
00:30 Kamiński IAR (2).mp3 Bp Kamiński o rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej (IAR)
Posłuchaj
00:18 Kamiński IAR (3).mp3 Jak dodaje biskup Kamiński wspominamy dziś też pomoc, jakiej Matka Boża udzieliła wojskom polskim w 1920 roku (IAR)
Posłuchaj
00:54 Ossów IAR.mp3 W Ossowie widowisko - "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Relacja Witolda Banacha (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także