more_horiz
Wiadomości

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prezes PiS: tak samo dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 16:15
"Tak jak ówcześnie Warszawa stanęła na drodze bolszewickiej nawale, tak dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji prącej do odbudowy imperium" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezes PiS: dziękujemy za tych, którzy za nas teraz walczą - heroicznych obrońców Ukrainy
102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezes PiS: dziękujemy za tych, którzy za nas teraz walczą - heroicznych obrońców UkrainyFoto: twitter.com/@pisorgpl

Prezes PiS zaznaczył w liście, że "tak jak wzdłuż polsko-bolszewickiego frontu ginęli nasi wojskowi kapelani, tak dziś tracą życie od rosyjskich kul niosący posługę swoim żołnierzom ukraińscy duchowni".

Szef PiS przywołał w liście postać ks. kapelana Ignacego Skorupkę, który 14 sierpnia 1920 r. poległ w walkach pod Ossowem, stając się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę.

Zauważył, że przed wyruszeniem na front, 13 sierpnia 1920 r. ks. Skorupka swoją ostatnią mszę św. sprawował w "skromnym starym kościółku" na stołecznym Kamionku, gdzie obecnie stoi konkatedra diecezji warszawsko-praskiej pw. Matki Bożej Zwycięskiej.

Bitwa 1920 r. Kaczyński: wyruszyli do Ossowa, by walczyć na przedpolach Warszawy

"Spowiada gimnazjalistów, żołnierzy, studentów, którzy zaciągnęli się do wojska i służyli w 1 Batalionie 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, którego był lotnym kapelanem. Wyruszyli do Ossowa, by walczyć na przedpolach Warszawy, by bronić wiary, wolności i niepodległości" - przypomniał Jarosław Kaczyński.

"Nie wiemy, czy zdawali sobie sprawę z historyczności tego miejsca, czy wiedzieli, że na tutejszym cmentarzu spoczywają prochy ich poprzedników z czasów »szwedzkiego potopu«, Insurekcji Kościuszkowskiej czy Powstania Listopadowego, ale na pewno odczuwali ciężar historycznej odpowiedzialności. Mieli poczucie, że to na nich spoczął obowiązek bronienia wiary, wolności i niepodległości - inaczej nie byliby ochotnikami" - zauważył.

Posłuchaj
00:51 11889690_1.mp3 W Radzyminie oddano hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 r. (IAR)

Wojna polsko-bolszewicka. Prezes PiS o "współtwórcach naszej dzisiejszej wolności"

Prezes PiS wyraził także wdzięczność bohaterom wojny polsko-bolszewickiej nazywając ich "współtwórcami naszej dzisiejszej wolności".

"Dziękujemy za wspaniałych kapelanów z biskupami na czele, którzy na przestrzeni 30 lat sprawowali i sprawują w diecezji swoją posługę" - napisał.

Szef PiS nawiązał także do wojny w Ukrainie. "Dziękujemy za tych, którzy za nas teraz walczą - heroicznych obrońców Ukrainy, jednocześnie prosimy Pana Boga, byśmy nigdy więcej nie doświadczali okropności wojny, by na Ukrainie jak najszybciej nastał sprawiedliwy pokój oraz przyszedł czas odbudowy" - zaapelował.

>>> Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Serwis bitwa1920.gov.pl

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w niedzielę odbyły się w Radzyminie i Ossowie.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Szereg uroczystości

W poniedziałek 15 sierpnia centralne uroczystości w Ossowie odbędą się na Cmentarzu Bohaterów 1920 r., gdzie przed południem mszy św. będzie przewodniczył emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Po liturgii odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na polach Ossowskich zaplanowana jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W Radzyminie o godz. 17.00 bp Jacek Grzybowski odprawi mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

Papież Jan Paweł II zlecił utworzonej 25 marca 1992 r. diecezji warszawsko-praskiej pielęgnowanie pamięci o bohaterskich żołnierzach 1920 r.

- Czyż Opatrzność Boża nie nakłada dzisiaj na nową diecezję warszawsko-praską obowiązku podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europie, jakie miało miejsce po drugiej stronie Warszawy. To był Cud nad Wisłą - powiedział papież w czasie pobytu na Pradze w 1999 r.

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli.

Czytaj także:

Zobacz: Jarosław Kaczyński w Programie 3 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także