more_horiz
Wiadomości

Czeka nas kolejna tropikalna noc. IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 17:19
Wieczorem w zachodniej części Polski prognozowane są gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem. Towarzyszyć im będzie silny wiatr w porywach do 80 km/h, a miejscami nawet do 110 km/h. Na pozostałym obszarze kraju w nocy bez opadów.
Prognozowane są gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem
Prognozowane są gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i grademFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock

Będzie za to bardzo ciepło. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha mówi, że czeka nas kolejna "tropikalna noc".

Na przeważającym obszarze kraju temperatura minimalna wyniesie 20-21 stopni Celsjusza. Tylko w niektórych częściach Polski termometry wskażą mniej, tj. w granicach 16-17 stopni. Jutro (20.08) upały już tylko we wschodniej części Polski. Na zachodzie prognozowane są natomiast burze.

Gwałtowne burze

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia przed burzami dla mieszkańców terenów dziewięciu województw w południowo-zachodniej części kraju. Mieszkańcy otrzymują SMS-y o treści "Uwaga! Dziś i w nocy możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr."

Posłuchaj
00:10 11897498_1.mp3 IMGW: przed nami kolejna tropikalna noc (IAR)

Z kolei Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodnich części województw łódzkiego i śląskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą głównie Małopolski i Pomorza Zachodniego oraz zachodniej części województwa świętokrzyskiego. W czasie burz prognozowane są porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

Gdzie pojawią się burze i wichury?

Gwałtowne burze będą występowały głównie w zachodniej części kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodnich części województw łódzkiego i śląskiego.

Dodatkowo, ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą głównie Małopolski oraz Pomorza Zachodniego oraz zachodniej części województwa świętokrzyskiego. W czasie burz prognozowane są porywy wiatru nawet do 100 km/h. Wcześniej synoptyk IMGW Jakub Gawron powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że burzom będą też towarzyszyć opady deszczu do 40 milimetrów oraz grad. 

Czytaj więcej:

dn

Zobacz także

Zobacz także