more_horiz
Wiadomości

Burze powodują problemy na Śląsku. Ponad 100 interwencji stażaków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 00:28
Strażacy z województwa śląskiego mieli w piątkowy wieczór sporo pracy w związku z burzami, które przeszły nad regionem - do godziny 22 interweniowali ponad 120 razy. Część zgłoszeń dotyczyła uszkodzonych dachów, z których jeden - na budynku gospodarczym w powiecie raciborskim - został zerwany.
Do godziny 22 strażacy na Śląsku ponad 100 razy interweniowali w związku z uszkodzeniami dachód i budynków
Do godziny 22 strażacy na Śląsku ponad 100 razy interweniowali w związku z uszkodzeniami dachód i budynkówFoto: PAP/Wojtek Jargiło

O dotychczasowej liczbie zgłoszeń związanych z gwałtownymi opadami i towarzyszącym im silnym wiatrem poinformowała rzecznik śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska. Jak przekazała, najwięcej interwencji było w powiatach: gliwickim (46), pszczyńskim (22) i raciborskim (10).

Łącznie, tylko podczas trzech wieczornych godzin, strażacy odnotowali 126 interwencji związanych z warunkami pogodowymi. W tym było 10 zdarzeń związanych z uszkodzonymi dachami. W jednym przypadku dach został zerwany. Chodzi o budynek gospodarczy w powiecie raciborskim - przekazała rzecznik.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydął ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami z gradem dla zachodniej połowy Polski. Synoptyk IMGW Dorota Pacocha wyjaśniła, że burze spodziewane są późnym popołudniem oraz wieczorem. Dodała, że podczas burz będą występować silne porywy wiatru - lokalnie do 110 km/h - i intensywne opady deszczu oraz grad o dużej średnicy.

Ostrzeżenie II stopnia wydano m.in. na Śląsku, we wschodniej Opolszczyźnie, a także we wschodniej i południowej Małopolsce.

Burze przesuną się ku wschodowi

Jak wynika z prognozy ostrzeżeń IMGW, w dalszej części soboty, strefa burz i gradobicia przemieści się na wschód. Alerty będą obowiązywać m.in. w centralnej Polsce, na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej, a także w pasie od Małopolski po wschodnie części Dolnego Śląska, Wielkopolskę, oraz rejony województwa pomorskiego.

Czytaj także:

mbl


Zobacz także

Zobacz także