Pół roku agresji Rosji na Ukrainę. Polskie instytucje podsumowały udzieloną pomoc

Mija pół roku od ponownego wkroczenia wojsk rosyjskich na teren Ukrainy, stanowiącego eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Dziś też przypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Polska aktywnie pomaga Ukraińcom. Milion 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w naszym kraju. Od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego polska Straż Graniczna odprawiła 5 milionów 700 tysięcy Ukraińców. Przez pół roku na Ukrainę wróciły 3 miliony 860 tysięcy osób.

2022-08-24, 04:09

Pół roku agresji Rosji na Ukrainę. Polskie instytucje podsumowały udzieloną pomoc

Liczbę przebywających w Polsce ukraińskich uchodźców ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji szacuje na podstawie wydanych numerów PESEL i logowań ukraińskich kart do sieci komórkowych. Kobiety i dzieci stanowią 92,4 procent uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali numery PESEL.

Ukraińcy uciekający przed wojną otrzymali pomoc w punktach recepcyjnych przy przejściach granicznych i w dużych miastach. Otrzymali zakwaterowanie w zorganizowanych centrach dla wielu osób, a większość została przyjęta do swoich mieszkań przez Polaków.

Za pośrednictwem wojewodów przekazano na pomoc uchodźcom z Ukrainy w wysokości ponad trzech miliardów 500 milionów złotych. Chodzi tu między innymi o świadczenie dla rodzin i instytucji przyjmujących uciekinierów z Ukrainy (w wysokości 40 złotych na osobę na dzień). Na początku środki te były przekazywane na pierwsze 60 dni pobytu, potem przedłużono ten termin do 120 dni.

Posłuchaj

1,3 mln ukraińskich uchodźców pozostaje w Polsce (Mariusz Pieśniewski/IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Pomoc wojskowa

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że Polska jest jednym z trzech krajów - obok USA i Wielkiej Brytanii - przekazujących największe donacje na rzecz walczącej Ukrainy. Wiceszef MON dodaje, że wartość tej pomocy jest szacowana przez resort obrony na miliard 700 milionów dolarów. Zwraca też uwagę, że przez terytorium Polski realizowane są dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

REKLAMA

Wojciech Skurkiewicz podkreśla, że przekazywanie sprzętu odbywa się na mocy decyzji Rady Ministrów. Wyjaśnia, że przekazujemy sprzęt postsowiecki oraz nowoczesny - na przykład armatohaubice Krab czy zestawy Piorun.

Wiceszef MON mówi, że nasza pomoc dla Ukrainy nie ogranicza się tylko do przekazywania sprzętu wojskowego. Dodaje, że organizowane są także szkolenia dla Ukraińców, którzy będą korzystać z naszego uzbrojenia. Wojciech Skurkiewicz zaznacza, że pomoc naszym sąsiadom będzie udzielana w taki sposób, by nie ograniczać możliwości obronnych Rzeczpospolitej.

11 sierpnia w Kopenhadze odbyło się spotkanie donatorów, podczas którego zadeklarowano wsparcie dla Ukrainy w wysokości ponad półtora miliarda dolarów. Współorganizatorami wydarzenia byli ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Wsparcie dla Kijowa zadeklarowali przedstawiciele 26 państw.

Eksport zboża

Pomoc Ukrainie nie ogranicza się tylko do spraw związanych z wojskowością. Od stycznia do lipca do Polski z Ukrainy wwieziono około miliona ton zbóż, z czego większość stanowiła kukurydza. W tym okresie z naszego kraju eksportowano dwa miliony 200 tysięcy zbóż. 

REKLAMA

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że zboże jest eksportowane z Polski do krajów Europy Zachodniej, w tym do Hiszpanii, oraz do Afryki Północnej. Dodał, że zboże jest przewożone pociągami lub wysyłane z polskich portów. - W tej chwili realizują to generalnie firmy prywatne, ale oczywiście wspomagane przez nas logistycznie, jeśli chodzi o kierowanie pociągów czy samochodów do tych portów - zaznaczył.

Posłuchaj

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier przypomniał, że Polska jest nie tylko pośrednikiem w handlu zbożem z Ukrainą, ale taż eksportuje swoje nadwyżki zboża. Minister rolnictwa ocenił, że pomoc Ukrainie w tej kwestii udała się w bardzo ograniczonym zakresie i nie spełniamy oczekiwań sąsiadów, którzy oczekiwali, by przez granicę przepływało kilka milionów ton zboża miesięcznie. Wyjaśnił, że jest to technicznie niemożliwe.

- Przede wszystkim potrzebne jest nam wsparcie techniczne, technologiczne, dlatego że różnica w szerokości torów w Ukrainie i w Polsce powoduje, że pociąg nie może normalnie przejechać z Ukrainy do portu w Gdańsku, bo [towar] trzeba przeładowywać na granicy - tłumaczył.

Czytaj także:

Szef resortu rolnictwa dodał, że Polska potrzebuje między innymi mobilnych urządzeń przeładunkowych albo kontenerów, ale także urządzeń do przewozu, takich jak naczepy samochodowe. Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że rząd nadal oczekuje na deklarowaną pomoc Unii Europejskiej w kwestii transportu zboża.

Pomoc charytatywna

Pomoc o wartości ponad 140 milionów złotych przekazała Ukrainie także Caritas Polska. Charytatywna instytucja Kościoła katolickiego w Polsce wysyła na Ukrainę m.in. żywność i środki higieniczne, zaopatrzenie medyczne, w tym leki, wózki inwalidzkie, generatory prądu i inne artykuły. 

Maciej Dubicki z Caritas Polska zaznacza, że organizacja niosła pomoc uchodźcom od pierwszych dni wojny i nadal ich wspiera. - W lipcu diecezjalne Caritas przekazały wsparcie rzeczowe w wysokości prawie dziewięciu milionów złotych. W tym samym czasie udzieliły pomocy pieniężnej osobom dotkniętym konfliktem na Ukrainie w wysokości około 11 milionów złotych - dodaje.

Posłuchaj

Caritas Polska przekazała Ukrainie pomoc wartą ponad 140 mln złotych (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Od 24 lutego na terenie Polski powstały 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które świadczą regularne wsparcie. - Świadczona tam jest pomoc materialna, wsparcie w zakupie żywności, pomoc psychologiczna, wsparcie edukacyjne, wsparcie w znalezieniu zatrudnienia. Również w lipcu Caritas diecezjalne zapewniły około pół miliona ciepłych posiłków dla potrzebujących z Ukrainy. Od lutego do czerwca było to około półtora miliona posiłków - podkreśla.

REKLAMA

Wsparcie rzeczowe

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie przez prawie pół roku udzieliło wsparcia rzeczowego rozdając żywność, odzież, środki czystości i higieny, ponad sześciu i pół tysiącu osobom. Udzielono też wsparcia psychologicznego oraz pomocy w znalezieniu pracy. Do czerwca w ramach akcji "Paczka dla Ukrainy" z Polski na Ukrainę dostarczono około 30 tysięcy paczek z żywnością i środkami higieny. W czerwcu i lipcu w ramach tej akcji - za pośrednictwem magazynu w Lublinie i dystrybucji Caritas Spes i Caritas Ukraina - przekazano prawie trzy tysiące paczek żywnościowych o wartości około miliona złotych.

Czytaj także:

- W Polsce w różnych formach Wakacyjnej Akcji Caritas wzięły udział cztery tysiące dzieci uchodźców z Ukrainy - dodaje Maciej Dubicki. "Organizowane zajęcia obejmowały program edukacyjno-rekreacyjny, zajęcia z zakresu spójności społecznej i psychoterapii oraz różnego rodzaju warsztaty. Organizowane były również spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, m.in. policjantami, strażakami, ratownikami medycznymi - dodaje Dubicki.

Pomoc dzieciom

Do tego w ramach akcji "Tornister Pełen Uśmiechów" dzieci z Ukrainy otrzymały plecaki z przyborami szkolnymi. Od początku wojny wsparcie na Ukrainie koordynują rzymskokatolicka Caritas-SPES oraz grekokatolicka Caritas Ukraina. Poprzez diecezjalne Caritas wspierane są polskie rodziny, które przyjęły uchodźców do swoich domów. Pomocą zajmują się parafialne zespoły Caritas. Rodziny z Ukrainy przebywają w wielu ośrodkach i instytucjach Caritas. W pierwszych miesiącach wojny wolontariusze organizacji pomagali na granicy, w punktach pomocowych, w którym uchodźcom przekazywali żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory.

REKLAMA

Pomoc organizowana jest również przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, od początku włączają się w nią też zakony męskie i żeńskie. Polscy kapłani i siostry zakonne, którzy posługiwali przed wojną na Ukrainie, nie opuścili swoich parafii i klasztorów, pomagając w koordynacji pomocy na miejscu i przyjmując uchodźców wewnętrznych.

Kościół katolicki w Polsce od początku modli się o pokój na Ukrainie. Pomocy uchodźcom było poświęcone 391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Delegacja Episkopatu Polski była na Ukrainie od 17 do 20 maja. Za pomoc Polakom i polskiemu Kościołowi dziękował w rozmowie z Przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim papież Franciszek. Wielokrotnie podziękowania składali też hierarchowie Kościołów na Ukrainie.

Zobacz także: wicepremier Henryk Kowalczyk w "Salonie politycznym Trójki"

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej