more_horiz
Wiadomości

Rozmowy na szczycie. Mateusz Morawiecki spotka się z Emmanuelem Macronem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 21:45
Zasięg pomocy dla Ukrainy jest niewystarczający. W poniedziałek kolejne rozmowy. Premier Mateusz Morawiecki wybiera się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Rozmowy będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego.
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem MacronemFoto: PAP/Paweł Supernak

Rzecznik rządu w środę w Polsat News powiedział, że "Francuzi nie mają zawsze jednoznacznego stanowiska w niektórych sprawach". - Choć trzeba przyznać, że w kontekście energetycznym, choćby ostatnich działań rosyjskich na Ukrainie w zakresie elektrowni atomowych, stanowisko prezydenta Francji Emmanuela Macrona było jednoznaczne. Ostrzegał on Rosjan przed dalszym postępowaniem w tym obszarze i żądał też wycofania wojsk - zaznaczył Piotr Müller.

- Choć żądania to jedno, pomoc ze strony państw Europy Zachodniej powinna być większa - dodał przedstawiciel rządu.

"Choroba uzależnienia od gazu z Rosji"

Piotr Müller odniósł się również do ostatnich nastrojów na linii Warszawa-Paryż. - Relacje z Francją generalnie w ostatnim czasie są dobre - powiedział.

Rzecznik rządu zaznaczył jednak, że Francja zmaga się z dużym problemem uzależnienia od gazu z Rosji. Wskazał przy tym, że spada zaufanie międzynarodowe do partnerów, którzy przez lata ściśle współpracowali z reżimem Putina. 

Dlatego - jak zaznaczył Piotr Müller - podczas rozmów we Francji będzie chodziło przede wszystkim o podtrzymywanie przez cały czas "agendy dotyczącej kwestii Wschodu, czyli tego, żeby UE konsekwentnie podtrzymywała sankcje, a tam, gdzie trzeba, je rozszerzała, choćby w zakresie polityki wizowej".

Jak ocenił, w tej ostatniej sprawie "zapewne z Francuzami niestety się różnimy". - Ale też będziemy przekonywać prezydenta Francji do dalej idących sankcji - dodał Müller.

Zobacz także:

Polityka klimatyczna w cieniu wojny

- Kolejne tematy planowanych rozmów - kontynuował rzecznik rządu - to kwestie energetyki. - W zakresie zmiany polityki dotyczącej ETS (Europejski System Handlu Emisjami), jeśli chodzi o okres przejściowy, w zakresie polityki klimatycznej, żeby ona była w inny sposób ułożona, biorąc pod uwagę te zagrożenia geopolityczne, które w ostatnim czasie bardzo się uwidoczniły - mówił.

- Musimy szukać takich rozwiązań, które uniezależnią nas energetycznie, na przykład większe źródła finansowania ze strony UE przeznaczać na inwestycje energetyczne - wskazał Piotr Müller. Dodał, że nie należy tworzyć obecnie "dodatkowych impulsów podatkowych, takich jak właśnie system ETS, bo one powodują, że ceny nośników energii są wyższe".

Pytany, czy premier Morawiecki będzie rozmawiać we Francji o Krajowym Planie Odbudowy, rzecznik rządu odpowiedział, że "jest to temat, który zawsze przy rozmowach europejskich się pojawia, ale tutaj piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej". Dodał, że jest przekonany, iż "wcześniej czy później te środki do Polski trafią, bo wynikają one ze zobowiązań międzynarodowych, unijnych". 

Zobacz także: szef KPRM Michał Dworczyk w "Sygnałach dnia"

łk

Zobacz także

Zobacz także