more_horiz
Wiadomości

Anna Moskwa w liście do niemieckich ministrów: rząd dba o transparentność działań ws. Odry

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 22:56
Prace nad ustaleniem przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze trwają nieprzerwanie, a wyniki badań są dostępne publiczne - zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskawa w liście do niemieckich ministrów. Podkreśliła tez, że rząd Polski stara się w mozliwie teransparentny sposób odpowiadać na kryzys w Odrze.
Minister środowiska Anna Moskwa podrkreśliła, że Polska dba o transparentność działań w sprawie katastrofy w Odrze
Minister środowiska Anna Moskwa podrkreśliła, że Polska dba o transparentność działań w sprawie katastrofy w OdrzeFoto: PAP/Lech Muszyński

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w środę wieczorem poinformowało o liście, jaki minister Anna Moskwa skierowała do minister środowiska Niemiec Steffi Lemke oraz ministra rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec Cema Özdemira. Szefowa MKiŚ odniosła się w nim do wypowiedzi dla polskich mediów, jaką wygłosiła we wtorek prof. Justyna Wolinska z Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries (IGB).

Jak wskazano w liście, prof. Wolinska komentowała badania przeprowadzone przez IGB w ramach poszukiwania przyczyny zatrucia Odry. Miała przy tym odnieść się do udostępnienia raportu także w języku polskim, co miała uzasadnić tym, że badacze "są świadomi, że część społeczeństwa oraz NGO-sów nie ufa informacjom podawanym przez media rządowe" w Polsce - podano w wiadomości podpisanej przez minister Moskwę.

Oficjalne stanowisko rządu Niemiec?

Szefowa resortu klimatu wyraziła "zdumienie i oszołomienie tymi słowami, zważywszy choćby na wysiłki i starania, jakie polski rząd włożył w możliwie transparentną odpowiedź na kryzys na rzece Odrze". "Polski Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi regularne badania próbek wody w różnych stacjach badawczych na Odrze, a ich wyniki są dostępne publicznie. Instytucje państwowe i pozarządowe nieprzerwanie pracują nad ustaleniem źródła tego kryzysu" - podkreśliła Anna Moskwa.

Zwracając się do niemieckich ministrów środowiska oraz rolnictwa, szefowa MKiŚ wyraziła "rozczarowanie, że taki komentarz wygłosiła przedstawicielka niemieckiego instytutu badawczego finansowanego ze środków publicznych". Zaznaczyła, że "w jej rozumieniu IGB (...) podlega nadzorowi co najmniej jednego z resortów", na czele których stoją Lemke i Özdemira.

"Chciałabym zatem uzyskać wyjaśnienie, czy rzeczona wypowiedź prof. Wolinskiej powinna być traktowana jako oficjalne stanowisko rządu Niemiec" - napisała Anna Moskwa.


Posłuchaj
00:52 odra - niemcy - spec - osinski _1.mp3 Szef berlińskiego Związku Rybołówstwa zakłada, że sytuacja ekologiczna na Odrze znormalizuje się w ciągu dwóch lub trzech lat. "Doświadczenie podpowiada, że toksyczne substancje rozcieńczają się powoli" - stwierdził Lars Dettmann. Dodał jednak, że do masowego śnięcia ryb mogły się też przyczynić zupełnie inne czynniki niż zatrucie. - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Czytaj także:


Zdecydowana większość jednolitych części wód w Europie nadal nie spełnia minimalnego celu Unii Europejskiej, jakim jest ich dobry stan (PAP) Zdecydowana większość jednolitych części wód w Europie nadal nie spełnia minimalnego celu Unii Europejskiej, jakim jest ich dobry stan (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także