more_horiz
Wiadomości

"Russkij Mir odmawia prawa do bycia suwerennym krajem". Apel ambasadorów o wsparcie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 23:31
Społeczność międzynarodowa musi nieustająco wspierać wysiłki Kijowa w walce ze swoim wschodnim sąsiadem - napisali ambasadorowie Polski Piotr Wilczek oraz Ukrainy Wadim Prystajko w artykule opublikowanym w brytyjskim magazynie "The Telegraph". Podkreślili też konieczność ciągłych dostaw zaawansowanego sprzętu wojskowego.
Ambasadorowie podkreślili w liście koniecznośc nieustającego wsparcia dla Ukrainy
Ambasadorowie podkreślili w liście koniecznośc nieustającego wsparcia dla UkrainyFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Autorzy zaznaczyli, że Rosja zaatakowała Ukrainę militarnie, a świat gospodarczo. "Atak został przeprowadzony w imię ideologii zwanej Russkij Mir, która odmawia Ukrainie prawa do bycia suwerennym krajem. Pół roku po rozpoczęciu inwazji Rosja atakuje Ukrainę za pomocą rakiet i czołgów, Europę poprzez rosnące ceny paliw i wiele regionów na świecie poprzez kreowanie niedostatków żywności i dezinformację" - czytamy w artykule.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Ambasadorowie podkreślili ścisłą współpracę Polski i Ukrainy, która po rozpoczęciu rosyjskiej agresji odbywa się różnych poziomach. "Polska należy do największych zwolenników odstraszania Rosji poprzez wprowadzanie coraz bardziej dotkliwych sankcji. Poprzez prowadzenie działań dyplomatycznych, wsparcie militarne oraz pomoc humanitarną mieszkańcy i rząd Polski udowodnili, że oba kraje są dla siebie czymś więcej niż tylko sąsiadami" - napisano.

Wizyta podkreślająca wyjątkowe więzy

Jak stwierdzili autorzy, wyjątkowe więzy łączące obydwa kraje podkreśliła wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie jeszcze podczas walk trwających w okolicach stolicy Ukrainy. "Był on pierwszym zagranicznym przywódcą, który złożył taką wizytę.

Dwa miesiące później polski prezydent Andrzej Duda osobiście wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie" - czytamy w "The Telegraph".

Ambasadorowie podkreślili, że nie można ustawać w wysiłkach w walce z rosyjskim najeźdźcą oraz z niesieniem wszelkiej możliwej pomocy Ukrainie i Ukraińcom.

Posłuchaj
00:37 ukraina - nie zrezyguneje - z - niepodleglosci .mp3 Ukraina nigdy nie zrezygnuje z niepodległości - oświadczył w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Były korespondent agencji UNIAN w Moskwie tłumaczy, że Władimir Putin atakując Ukrainę nie miał pojęcia jaka jest rzeczywista sytuacja w sąsiednim kraju, a jedynie kierował się donosami prorosyjskiej agentury - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:

Wojciech Skurkiewicz w Programie 3 Polskiego Radia:

mbl


Zobacz także

Zobacz także