more_horiz
Wiadomości

"Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy". Andrzej Duda dziękuje za wkład w polsko-ukraińskie relacje

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 02:00
Prezydent Andrzej Duda napisał, że Polska jako pierwsze państwo uznało niepodległość Ukrainy. We wpisie na Twitterze podziękował też wcześniejszym polskim prezydentom za rozwój kontaktów pomiędzy obydwoma krajami.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę późnym wieczorem, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę późnym wieczorem, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r.Foto: Shutterstock/Anton_AV

"Ukraina świętuje dzisiaj rocznicę swojej Niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało" - napisał prezydent. "Wczoraj i dziś złożyłem życzenia prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i narodowi Ukrainy. Dziękuję też moim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie" - czytamy we wpisie Andrzeja Dudy.

Dzień Niepodległości

W środę Ukraińcy mieszkający w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym. Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia w formie nagrania oprócz prezydenta Polski przekazał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy waszej niepodległości składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców, niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska - mówił prezydent Duda.

We wtorek Andrzej Duda przebywał w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Zełenskim i jako jedyny zagraniczny przywódca osobiście uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej. Większość zagranicznych gości uczestniczyła w niej zdalnie.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.

Czytaj także:

dz


Zobacz także

Zobacz także