Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Zełenski: teraz wiemy kto naprawdę jest naszym bratem

Ci którzy musieli uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym. Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia przekazali prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Polski Andrzej Duda. Ze sceny apelowano, aby uznać Rosję za kraj terrorystyczny.

2022-08-24, 23:30

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Zełenski: teraz wiemy kto naprawdę jest naszym bratem

Plac Zamkowy w Warszawie już przed godz. 18 zaczął się wypełniać Ukraińcami w narodowych strojach i z niebiesko-żółtymi flagami. Przyszli oni świętować Dzień Niepodległości z dala od swojego kraju, w którym od pół roku toczy się wojna. Flagi oraz ukraińskie rękodzieło można było kupić już na Krakowskim Przedmieściu.

Wydarzenie rozpoczęło od odśpiewania hymnów Ukrainy i Polski, kiedy plac był już pełen ludzi. Oprócz Ukraińców byli tam Polacy i Białorusini.

Organizatorzy wydarzenia apelowali ze sceny do władz polskich, ale też przywódców państw Unii Europejskiej, aby uznali Rosję za kraj terrorystyczny i zachęcali do skandowania: "Terroryści".

Nagranie Wołodymyra Zełenskiego

Jako pierwsze wyemitowane zostało nagranie przesłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. - Ukraiński naród pokazał męstwo i to stało się inspiracją dla całego świata, dało nadzieję, że sprawiedliwość nie opuściła naszego cynicznego świata ostatecznie i że zwycięża w tym świecie nie siła, a prawda, nie pieniądze, a wartości, nie ropa, a ludzie - mówił prezydent Zełenski.

REKLAMA

Prezydent Ukrainy mówił, że przez ostatnie pół roku Ukraina się zmieniła. - Przez sześć miesięcy zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy się sami. Teraz dobrze wiemy, kto naprawdę jest naszym bratem i przyjacielem, a kto przypadkowym znajomym - wskazał.

- Ktoś powiedział, że Europa jest słaba, ale Ukraina przebudziła ten kontynent - podkreślił Zełenski.

Dodał, że "Ukraina - to cała Ukraina, wszystkie 25 obwodów, bez żadnych ustępstw i kompromisów". - Donbas, to Ukraina i przywrócimy go bez względu na to, jaka nie byłaby ta droga. Krym, to Ukraina i przywrócimy Krym, bez względu, jaka nie byłaby to droga - mówił.

Życzenia Andrzeja Dudy

W krótkim nagraniu prezydent Andrzej Duda również złożył życzenia Ukraińcom. Przypomniał, że Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. - Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie - powiedział.

REKLAMA

- Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy waszej niepodległości składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców, niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska - mówił prezydent.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślał natomiast, że Ukraińcy, którzy uciekając przed wojną, przebywają obecnie w naszym kraju, są nie tylko sąsiadami Polaków, ale także ich przyjaciółmi. - Zaczynają się takie przyjaźnie, które będą trwały przez całe życie - niezależnie od tego, jak długo - tylko przez kilka miesięcy czy przez lata, zostaniecie w Polsce, w Warszawie - ocenił Trzaskowski.

- Zawsze będziemy z wami, dlatego że nikt nie rozumie lepiej niż my - Polki i Polacy, że Ukraińcy i Ukrainki walczą za naszą wolność - podkreślił. - To nie jest slogan - dodał włodarz stolicy.

- Często mówimy o wspólnych wartościach europejskich takich jak demokracja czy suwerenność. Dziś Ukraińcy przelewają krew za te wartości i myślę, że cała Europa ma tego świadomość, stąd tak silne poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - stwierdził prezydent stolicy.

REKLAMA

Nagrania od ukraińskich żołnierzy

Podczas wydarzenia wyemitowano przesłanie z frontu od ukraińskich żołnierzy, którzy złożyli swoim rodakom życzenia. Nie zabrakło również akcentów muzycznych - w tradycyjnej, folkowej formie, ale też współczesnych utworów jak np. piosenka zespołu Kozak System "Azow-stal" o sytuacji w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, który podczas rosyjskiej inwazji służył jako fort.

Ze sceny wielokrotnie dziękowano Polakom i Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.

Czytaj także:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej