Bezpieczeństwo energetyczne UE. Premier: jest zapewnione dzięki współpracy Polski i V4
Polska razem z Grupą Wyszehradzką (V4) pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa gazowego dla regionu, a w perspektywie kolejnych miesięcy niższych cen - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. W jego ocenie Polska razem ze Słowacją jest też gwarantem bezpiecznych dostaw gazowych dla partnerów zachodnich.
2022-08-26, 11:23
W Strachocinie na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem wzięli udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja.
- Gazociąg Polska-Słowacja to dowód na to, że Grupa Wyszehradzka (V4), choć dzisiaj z pewnymi kłopotami, odbudowuje swoją siłę, gdyż ten gazociąg biegnie na Słowację, ale później rozprowadzane są te gazociągi także na Węgry i dalej na południe - podkreślił podczas uroczystości premier Morawiecki.
Bezpieczeństwo energetyczne Unii
Wskazał, że Polska razem z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej pracuje na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa gazowego dla całego regionu, a w perspektywie kolejnych miesięcy także niższych cen. Zaznaczył, że ceny gazu są obecnie dużym wyzwaniem.
- Otwarcie nowych połączeń gazowych to uniknięcie dalszej perspektywy szantażu gazowego ze strony Kremla. Dlatego przyjaźń polsko-słowacka, przyjaźń w ramach grupy V4 jest tak ważnym wymiarem współpracy północ-południe, która uzupełnia współpracę wschód-zachód - stwierdził szef polskiego rządu.
REKLAMA
Zauważył, że Polska razem ze Słowacją jest "dostarczycielem bezpieczeństwa" także dla partnerów zachodnich. - To też ważne, bo chcemy by Unia Europejska jako całość, także ze wsparciem Polski była bezpieczna gazowo. Dzisiaj to bezpieczeństwo się materializuje - podkreślił Morawiecki.
Jednocześnie podziękował m.in. byłemu pełnomocnikowi ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu, który - jak mówił - 6 lat temu zainicjował tę inwestycję. Podziękował też minister klimatu i środowiska Annie Moskwie, b. ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce, "wszystkim, którzy wydatnie przyczynili się do budowy architektury bezpieczeństwa gazowego, która ma nas w przyszłości strzec przed jakimkolwiek pistoletem gazowym Putina przyłożonym do głowy jakiegokolwiek państwa Środkowej Europy".
Posłuchaj
Jaka jest długość gazociągu łączącego Polskę i Słowację?
Interkonektor gazowy ma długość 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Gazociąg umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m3 w skali roku w kierunku Polski oraz 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji. Połączenie zabezpieczy dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwi eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu.
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na fakt, że inwestycja została wykonana w terminie. Przypomniał również o dotychczasowych inwestycjach Polski w bezpieczeństwo energetyczne.
REKLAMA
Posłuchaj
- Gazowe połączenie ze Słowacją. Unijny "projekt wspólnego zainteresowania"
- Grupa Wyszehradzka pod nowym przewodnictwem. Nowe zadania przed Słowacją
- Gazociąg Polska-Słowacja. Premier Morawiecki: buduje dodatkową przestrzeń bezpieczeństwa
Zobacz także: ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki
nt
REKLAMA