Prezydent Andrzej Duda: dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem niezłomności i wielkiego ducha
- Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
2022-09-01, 05:30
W czwartek w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed godziną 5.00 rano rozpoczęły się obchody na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. spadły niemieckie bomby. Uczestniczy w nich prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
- Od dziesięcioleci o poranku 1 września spotykamy się tutaj na Westerplatte. My Polacy i nasi goście. Spotykamy się, by wspomnieć, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także ostrzec świat, by nie powtórzyło się to, co było kataklizmem XX w. - powiedział prezydent.
"Westerplatte jest symbolem niezłomności i wielkiego ducha"
Jak przypomniał, Niemcy, bez żadnego ostrzeżenia, napadły na Polskę, na odrodzone polskie państwo, "które miało wtedy niecałe 21 lat swojego ponownie suwerennego i niepodległego istnienia". - Po uściśnięciu sobie dłoni przez sowieckich i niemieckich żołnierzy polskie państwo zniknęło po raz kolejny z mapy. To były niepowetowane straty dla naszej ojczyzny, dla naszego narodu - podkreślił.
Prezydent przypomniał również, że Westerplatte było bronione przez 182 polskich żołnierzy. Wskazał, że "obrona przeszła do legendy bohaterstwa polskiego żołnierza, legendy bohaterstwa w ogóle". - Polscy żołnierze bronili się przez tydzień. W Polskę i świat szedł komunikat "Westerplatte broni się nadal". W wielu miejscach obrona trwała, zamieniając się czasem w walkę do samego końca. Komunikat stąd dodawał sił i wiary, że Polska przetrwa - zaznaczył Andrzej Duda.
REKLAMA
- Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, który jest symbolem polskich żołnierzy. Nie wygrali tamtej bitwy, wielu z nich miało poczucie, że nie wygrali tamtej wojny. Dzisiaj Polska jest wolna dzięki zasługom tych, którzy przeżyli, którzy się o nią starali, także dzięki bohaterstwu ich dzieci - podkreślił.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
Jak dodał, do dziś w wielu miejscach nie udało się odbudować Polski "tak pięknej, jak była przed II wojną światową". - Warszawa, dziś znów wspaniała, bo nowoczesna, nie odzyskała swojego piękna, którym się szczyciła - przypomniał.
Prezydent Andrzej Duda powiedział ponadto, że "potrafimy przetrwać najtrudniejsze koleje losu". - Ta ziemia jest naszym miejscem w Europie. Potrafimy walczyć do samego końca o wolność i ją odzyskiwać. Nie poddajemy się - wskazał, dodając, że "naszym zadaniem jest pamiętać o historii, także o II wojnie światowej, która jest lekcją dla całego świata".
- Niestety, jak obserwujemy w ostatnich latach, imperialistyczne dążenia nie zniknęły ze świata - zauważył, odnosząc się z kolei do agresji Moskwy. - Obserwujemy za naszą wschodnią granicą, że Rosja, choć już nie sowiecka, wraca do swoich pragnień, by trzymać za gardło inne narody - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
- Premier Morawiecki w Wieluniu: za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny
- Mariusz Błaszczak: obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo
ng
REKLAMA