Koniec z uproszczonym wydawaniem wiz dla Rosjan. Jakub Kumoch: kierunek zgodny z oczekiwaniami
- To decyzja, która idzie w kierunku zgodnym z oczekiwaniami - powiedział dziennikarzom szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, nawiązując do środowego porozumienia ministrów SZ państw UE ws. zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Jak dodał, przesłanką dla tego stanowiska jest to, że "Rosjanie popierają wojnę".
2022-09-02, 14:47
- Mamy teraz decyzję w tej sprawie, to jest decyzja, która idzie w pewnym kierunku, który jest zgodny z oczekiwaniami - odpowiedział szef BPM.
Nawiązał w ten sposób do zawartego w środę w Pradze na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE politycznego porozumienia w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów; teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.
Polska za całkowitym wydawaniem wiz
Podczas spotkania kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.
REKLAMA
Na piątkowym briefingu Jakub Kumoch odniósł się również do pojawiającego się - jak mówił - "argumentu, że nie można stosować zbiorowej odpowiedzialności". - Sankcje same w sobie zawsze uderzają w społeczeństwo sprawców, bo inaczej sankcje nie działają - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, "nie ma takich sankcji które są skuteczne i uderzają wyłącznie bezpośrednio w sprawców".
"Rosjanie popierają wojnę"
- Rosjanie wojnę popierają. Gdyby jej nie popierali, to ta wojna byłaby skończona. I myślę, że to jest taka podstawowa przesłanka dla naszego stanowiska - powiedział szef BPM.
Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. Jak stwierdzono w preambule, porozumienie miało "ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz".
Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.
REKLAMA
- Ważą się losy wiz dla rosyjskich turystów. Borrell zapowiada "pewne modyfikacje"
- Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępcze
- Przywileje rosyjskich turystów. Zełenski apeluje: Europa nie może być moralnie głucha
Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"
es
REKLAMA