more_horiz
Wiadomości

Koniec z uproszczonym wydawaniem wiz dla Rosjan. Jakub Kumoch: kierunek zgodny z oczekiwaniami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 14:47
- To decyzja, która idzie w kierunku zgodnym z oczekiwaniami - powiedział dziennikarzom szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, nawiązując do środowego porozumienia ministrów SZ państw UE ws. zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Jak dodał, przesłanką dla tego stanowiska jest to, że "Rosjanie popierają wojnę".
Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku
Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 rokuFoto: Shutterstock/Oleg Elkov

Jakub Kumoch został zapytany na briefingu prasowym o opinię prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie toczącej się w Europie dyskusji na temat możliwości niewydawania Rosjanom wiz do krajów UE.

- Mamy teraz decyzję w tej sprawie, to jest decyzja, która idzie w pewnym kierunku, który jest zgodny z oczekiwaniami - odpowiedział szef BPM.

Nawiązał w ten sposób do zawartego w środę w Pradze na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE politycznego porozumienia w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów; teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.

Polska za całkowitym wydawaniem wiz

Podczas spotkania kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.

Na piątkowym briefingu Jakub Kumoch odniósł się również do pojawiającego się - jak mówił - "argumentu, że nie można stosować zbiorowej odpowiedzialności". - Sankcje same w sobie zawsze uderzają w społeczeństwo sprawców, bo inaczej sankcje nie działają - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, "nie ma takich sankcji które są skuteczne i uderzają wyłącznie bezpośrednio w sprawców".

"Rosjanie popierają wojnę"

- Rosjanie wojnę popierają. Gdyby jej nie popierali, to ta wojna byłaby skończona. I myślę, że to jest taka podstawowa przesłanka dla naszego stanowiska - powiedział szef BPM.

Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. Jak stwierdzono w preambule, porozumienie miało "ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz".

Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.

Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także