more_horiz
Wiadomości

Minister Niedzielski we Lwowie: Polska wrotami do Europy dla ukraińskich pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 16:11
Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział we Lwowie, że otwarty w Jasionce medyczny hub usprawni transport ukraińskich pacjentów do innych państw Unii Europejskiej. - Polska staje się takimi wrotami dla pacjentów z Ukrainy do całej Europy - podkreślił.
Adam Niedzielski przypomniał, że na lotnisku w Jasionce otwarty został hub medyczny, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli w oczekiwać na transport na dalsze leczenie w innych krajach europejskich
Adam Niedzielski przypomniał, że na lotnisku w Jasionce otwarty został hub medyczny, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli w oczekiwać na transport na dalsze leczenie w innych krajach europejskichFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wraz ze swym odpowiednikiem, ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Laszką, Adam Niedzielski odwiedził szpital dla rannych żołnierzy w Winnikach pod Lwowem oraz podziękował Ukraińcom za ich poświęcenie w wojnie z Rosją.

Minister przypomniał, że dzień wcześniej na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce otwarty został hub medyczny, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli w oczekiwać na transport na dalsze leczenie w innych krajach europejskich. Jak zaznaczył otwarcie Medevac Hub doszło do skutku dzięki świetnej współpracy z ukraińskim szefem resortu zdrowia.

- Polska staje się takimi wrotami dla pacjentów z Ukrainy do całej Europy. Cały ten proces, który zorganizowaliśmy, jest również finansowany przez Polskę, przez kraje Europy i gwarantuje już w tej chwili możliwość transportu tych pacjentów, którzy wymagają długiego leczenia, skomplikowanego leczenia, do dowolnego kraju Europy - powiedział Adam Niedzielski na konferencji we Lwowie.

"Możecie prowadzić swoją walkę"

- Ale Polska opiekuje się nie tylko pacjentami. Opiekuje się również wszystkimi, którzy trafili do Polski. Myślę przede wszystkim o kobietach, dzieciach, tak że możecie prowadzić swoją walkę - podkreślił minister zdrowia.

Adam Niedzielski podziękował jednocześnie Ukraińcom za to, co robią dla swojego kraju, Polski i Europy.
- Przede wszystkim chciałem zwrócić się do naszych przyjaciół Ukraińców z wielkimi wyrazami szacunku. Walka, którą prowadzicie, to nie jest walka tylko o Ukrainę, to jest walka również o Polskę, walka o całą Europę. Dlatego staramy się wspierać was wszelkimi środkami, zarówno militarnymi, finansowymi i innymi środkami materiałowymi, a moją rolą jest wsparcie pacjentów, którzy czy w wyniku walki, ale nie tylko, potrzebują kompleksowej pomocy. Dlatego dzięki świetnej współpracy z panem ministrem Wiktorem Laszko udało nam się stworzyć system transportowania pacjentów do Polski i z Polski po całej Europie - powiedział.

Posłuchaj
00:28 11919223_1.mp3 Lwów: minister zdrowia - Polska staje się wrotami dla pacjentów z Ukrainy do całej Europy - IAR

 Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także