Dopłaty do ogrzewania. Premier Morawiecki: w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagamy tym najsłabszym

2022-09-05, 12:52

Dopłaty do ogrzewania. Premier Morawiecki: w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagamy tym najsłabszym
Dodatek osłonowy był wypłacany w dwóch wysokościach - podstawowym i podwyższonym. Podwyższony dodatek przysługiwał tym, którzy swoje domostwa opalali węglem lub paliwami węglopochodnymi.Foto: Shutterstock/PV productions

- Podstawowym wymogiem politycznym jest to, aby w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagać tym najsłabszym i dlatego też zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojony program z budżetu państwa, aby choć trochę ulżyć wszystkim tym, którzy ogrzewają mieszkania węglem, pelletem, olejem i drewnem opałowym oraz gazem LPG - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem premier Mateusz Morawiecki.

Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona m.in. dodatki dla ogrzewających się drewnem, LPG, pelletem i olejem opałowym. Za ustawą głosowało 293 posłów, przeciw było 22, wstrzymało się 112. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do krytyków wsparcia dla odbiorców ciepła i przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że "taki zarzut mógł powstać tylko w głowach liberalnych elit w Warszawie".

- Jeśli pomoc tym najsłabszym, tym, którzy mogą sobie pozwolić na najmniej, jest rozdawnictwem, to niech oni dalej żyją w swoim świecie wyobrażeń i definicji. Podstawowym wymogiem politycznym jest to, aby w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagać tym najsłabszym, i dlatego też zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojony program z budżetu państwa, aby choć trochę ulżyć wszystkim tym, którzy ogrzewają mieszkania węglem, pelletem, olejem i drewnem opałowym oraz LPG - powiedział szef rządu.

"Staramy się pozyskiwać węgiel z różnych kierunków"

Mateusz Morawiecki zauważył, że "ceny węgla są determinowane cenami na rynku światowym, dlatego staramy się pozyskiwać węgiel z różnych kierunków, z całego świata i wychodzi nam to całkiem nieźle".

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem o cenach energii, przygotowaniach do zimy i walce z kryzysem (IAR) 14:55
+
Dodaj do playlisty

- Natomiast w krótkim czasie nie jesteśmy w stanie zastąpić 8 tys. składów węglowych, czyli prywatnych przedsiębiorców, którzy mogą kształtować te ceny w dowolny sposób. Liczymy, że nie będzie zmowy cenowej, dlatego też poprosiłem UOKiK, aby skrupulatnie i zdecydowanie badał, czy nie dochodzi do takiego procederu. Tyczy się to również mikrorynków. Chcemy również poprzez dostawy węgla w wysokich wolumenach doprowadzić do dużej podaży surowca, która z kolei powinna zapewnić relatywny spadek cen - dodał premier.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

dn

Polecane

Wróć do strony głównej