Ustawa o dodatkach energetycznych w Senacie. Wiceminister klimatu i środowiska omówiła jej zapisy
Senat rozpatruje ustawę o dodatkach energetycznych. Przepisy przewidują ograniczenie cen ciepła systemowego przez wytwórców. Ustawa wprowadza też dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.
2022-09-07, 19:43
O założeniach ustawy mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jak powiedziała, dodatek wyniesie 3 tysiące złotych w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy. Gdy głównym źródłem ciepła jest drewno kawałkowe, dodatek będzie wynosił tysiąc złotych. Dla ogrzewających się przy pomocy LPG ustalono go na poziomie 500 złotych, a dla oleju opałowego - na 2 tysiące złotych.
Wiceminister mówiła też, że wsparciem objęte zostaną również podmioty wrażliwe. Wskazała, że chodzi o szkoły, żłobki, przedszkola, szpitale, kościoły czy ośrodki pomocy. Dodała, że będzie ono dotyczyć zarówno ciepła systemowego, jak i nośników energii, które znajdują się poza nim, w tym również opalanych węglem.
Posłuchaj
Kwestia norm jakości węgla
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska odpowiadała też na pytania senatorów dotyczące obniżenia norm jakości dla spalanego węgla. Wiceminister odpowiadała, że zawieszenie tej normy ma związek z wojną na Ukrainie.
Wnioski o dodatek będą składane do samorządu, który będzie weryfikował ich zgodność z wpisem w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wypłata będzie odbywać się w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
REKLAMA
Posłuchaj
- Sieć kwalifikowanych dostawców węgla. PGG kończy proces ich wyboru
- Las - nasz zeroemisyjny, rodzimy, magazyn energii
fc
REKLAMA