more_horiz
Wiadomości

Afera pedofilska na Targówku. Jest akt oskarżenia wobec twórcy Wioski Żywej Archeologii

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 15:59
- Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ 8 września skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi K. - twórcy Wioski Archeologii Żywej w Warszawie. Oskarżonemu zarzuca się popełnienie czterech czynów, w których za pokrzywdzone uznano trzy osoby - przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska.
Robert K. spotykał się z najważniejszymi politykami PO, był obecny na partyjnych wydarzeniach i zjazdach.
Robert K. spotykał się z najważniejszymi politykami PO, był obecny na partyjnych wydarzeniach i zjazdach.Foto: FB/Robert K.

Prokurator wyjaśniła, że pierwszy czyn dotyczy wielokrotnego obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia.

- Kolejny zarzut obejmuje przestępstwo popełnione na szkodę drugiej pokrzywdzonej i polega ona na doprowadzeniu jej do poddania się innej czynności seksualnej przy wykorzystaniu jej bezradności - przekazała.

- Pozostałe dwa czyny popełnione zostały na szkodę trzeciej pokrzywdzonej i dotyczą dwukrotnego udzielenia jej środka odurzającego przez oskarżonego oraz naruszania nietykalności cielesnej małoletniej - wskazała.

Jak przekazała prok. Skrzeczkowska, Robert K. przyznał się do pierwszego z zarzucanych mu czynów.

Zaznaczyła, że był on wcześniej karany z ustawy o rachunkowości.

Podejrzane finansowanie

Prokuratura zajmie się również wątkiem dotyczącym finansowania Roberta K. przez urzędy i instytucje w Warszawie.

- Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Razem dla Targówka i radna przewodnicząca podkomisji w Radzie dzielnicy. Śledztwo prowadzane będzie w kierunku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników oraz niegospodarności, która spowodowała szkody w znacznych rozmiarach - poinformowała rzeczniczka.

Trzymiesięczny areszt

Robert K. został zatrzymany w czerwcu w Wiosce Żywej Archeologii. Decyzją sądu pozostanie w areszcie przez co najmniej trzy miesiące. Zarzuty, które otrzymał, mają dotyczyć 14-latki. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, dziewczynka opowiadała, że jest z nim "w związku miłosnym".

Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone pod koniec marca.

400 tys. zł

Robert K. był wiceprezesem fundacji Gesta, która na swoją działalność, m.in. prowadzenie Wioski Żywej Archeologii, otrzymywała fundusze ze środków publicznych, w tym z budżetu obywatelskiego. Prowadził też zajęcia z dziećmi w Domu Kultury Świt.

Z informacji zbiorczej dotyczącej wydatkowania i przychodów w związku ze współpracą instytucji kultury, jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych oraz Urzędu Dzielnicy Targówek z fundacją Gesta i FUPH Kedar (zarządzanych przez Roberta K.) w latach 2018-2022 wynika, że dostały one od miasta prawie 400 tys. zł.

Czytaj więcej:

fc

Zobacz także

Zobacz także