more_horiz
Wiadomości

Skandal pedofilski w Warszawie. Radni na Targówku zbadają sprawę Wioski Żywej Archeologii

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 17:10
W poniedziałek, 29 sierpnia w ramach komisji rewizyjnej odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu kontrolnego w sprawie Wioski Żywej Archeologii. Ma to związek z aresztowaniem 50-letniego Roberta K., który ją prowadził, pod zarzutem pedofilii.
Radni na Targówku zbadają sprawę Wioski Żywej Archeologii, w związku z aferą pedofilską
Radni na Targówku zbadają sprawę Wioski Żywej Archeologii, w związku z aferą pedofilskąFoto: PAP/Rafał Guz

W skład zespołu kontrolnego wejdzie sześciu radnych: Witold Harasim, Joanna Kiljańczyk, Janusz Marczyk, Małgorzata Pietruszka, Marek Waszczak oraz Marta Borczyńska z PiS, która będzie przewodniczyć kontroli.

Borczyńska zwróciła się do burmistrza Dzielnicy Targówek o zaproszenie na pierwsze posiedzenie właściwych burmistrzów, naczelników wydziałów urzędu oraz przedstawicieli jednostek, które zawierały umowy z Robertem K. i związanymi z nim podmiotami. Radni przeanalizują regulaminy udzielania zamówień, na podstawie których zawierane były wspomniane umowy, a także zapoznają się z wszystkimi odpowiedziami na interpelacje i zapytania w ramach dostępu do informacji publicznej, które w temacie kontroli bardzo licznie spłynęły do urzędu dzielnicy od radnych i mieszkańców.

- W tzw. sprawie Wioski Żywej Archeologii toczą się jeszcze kontrole na poziomie miasta i dzielnicy. Oczekujemy od Zarządu Dzielnicy informacji jaki jest dokładnie zakres tych kontroli. Chcemy również poznać daty ich rozpoczęcia, planowanego zakończenia i wstępne ustalenia – powiedziała radna Marta Borczyńska.

"Niepokojąco duże kwoty przeznaczone na projekt"

W związku z zatrzymaniem Roberta K. Wioska Żywej Archeologii przy Domu Kultury Świt na Targówku świeci dziś pustkami. - Jeszcze kilka miesięcy temu mieszkały tu zwierzęta, a przebywający obecnie w areszcie Robert K., za publiczne pieniądze oprowadzał po Wiosce szkolne wycieczki - zaznaczyła radna.

Robert K. wśród licznych zadań zlecanych mu przez dzielnicę Targówek i podległe jej jednostki, prowadził sąsiedzką pasiekę. - Niepokojąco duże kwoty przeznaczone na ten projekt to jeden z wątków, które zbada zespół kontrolny - podkreśliła Borczyńska.

Robert K. został zatrzymany w czerwcu w Wiosce Archeologii Żywej. Decyzją sądu pozostanie w areszcie przez co najmniej trzy miesiące. Zarzuty, jakie otrzymał, mają dotyczyć 14-latki. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, dziewczynka opowiadała, że jest z nim "w związku miłosnym". Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone pod koniec marca.

Robert K. był wiceprezesem fundacji "Gest", która na swoją działalność, m.in. prowadzenie Wioski Archeologii Żywej, otrzymywała fundusze ze środków publicznych, w tym z budżetu obywatelskiego. Prowadził też zajęcia z dziećmi w Domu Kultury Świt.

Czytaj także: 

dn

Zobacz także

Zobacz także