more_horiz
Wiadomości

Oskarżony o pedofilię z koneksjami w kręgach PO. Twórca warsztatów dla dzieci aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 13:42
Robert K., twórca Wioski Żywej Archeologii, aktywista i społecznik z warszawskiego Bródna i Targówka usłyszał zarzuty dot. pedofilii. Wspólne fotografie z działaczem kasują politycy PO, z którymi był związany.
Zatrzymany Robert K. spotykał się z najważniejszymi politykami PO, był obecny na partyjnych wydarzeniach i zjazdach.
Zatrzymany Robert K. spotykał się z najważniejszymi politykami PO, był obecny na partyjnych wydarzeniach i zjazdach.Foto: FB/Robert K.

- Robertowi K. postawiono zarzut wielokrotnego obcowania płciowego z osobą małoletnią poniżej 15. roku życia. Do zdarzeń dochodziło w kraju, ale także za granicą - mówi Katarzyna Skrzeczkowska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Dodaje, że udokumentowany przestępczy proceder miał trwać od lipca ubiegłego roku, a ofiarą była 14-letnia wolontariuszka Wioski Żywej Archeologii. Mężczyzna zabierał dziewczynkę na wycieczki, m.in. na Maltę.

Wolontariusze w archeologicznej wiosce przy Domu Kultury

Miejscem, w którym Robert K. był najbardziej aktywny i które tworzył, była Wioska Żywej Archeologii, funkcjonująca przy Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku.

- Dzierżawił teren przy parku i tyle. Czasami, jeśli były u nas jakieś wydarzenia, to też goście przychodzili sobie obejrzeć tę wioskę - mówiła TVP Warszawa Magdalena Grudziecka, zastępca dyrektora Domu Kultury Świt.

Spotkania z liderami PO

Jak wyjaśniają lokalni społecznicy, działania Roberta K. to współpraca nie tylko z domem kultury, ale i z działaczami PO. Fotografiami z najważniejszymi politykami formacji chwalił się w sieci.

Robert K. Spotykał się z politykami PO Robert K. Spotykał się z politykami PO

- Od kilku lat stawał się coraz bardziej wpływową osobą, pokazywał się, pojawiał się w towarzystwie lokalnych polityków Koalicji Obywatelskiej, bywał na zjazdach politycznych Platformy Obywatelskiej - wskazuje Bartosz Wieczorek ze Stowarzyszenia "Razem dla Targówka". Aresztowany mężczyzna miał utrzymywać relacje m.in. z przebywającym obecnie na urlopie wiceburmistrzem dzielnicy, Krzysztofem Miszewskim z Platformy Obywatelskiej.

Robert K. Spotykał się z politykami PO Robert K. Spotykał się z politykami PO

Po ujawnieniu informacji, że twórca Wioski został aresztowany i postawiono mu zarzuty pedofilskie, politycy zaczęli kasować swoje wspólne z nim zdjęcia.

- To trzeba wyjaśnić. Wyjaśnień potrzebują radni, ale też mieszkańcy Targówka - mówi radna Warszawy Alicja Żebrowska z PiS. Dodaje, że bulwersujący jest nie tylko aspekt kryminalny tej sprawy, ale również związki zatrzymanego z działaczami Platformy Obywatelskiej.

Pytania o finanse

Kluczowe w świetle wszystkich ujawnionych informacji pozostaje pytanie o źródła finansowania działalności Roberta K. Nie znaleziono jeszcze na nie odpowiedzi, ale władze dzielnicy zapewniają o pracach sprawdzających.

Jak przekazał Rafał Lasota, z Urzędu Dzielnicy Targówek, burmistrz dzielnicy wdrożyła procedurę sprawdzającą, jak wyglądało finansowanie Wioski Żywej Archeologii.

Społecznicy twierdzą, że wioska była finansowana między innymi z budżetu obywatelskiego Warszawy.

- Projekt zgłoszony między innymi przez wiceburmistrza Krzysztofa Miszewskiego i radną miejską panią Jaczewska-Golińską, projekt zgłoszony pod wioskę z budżetu obywatelskiego na półtora miliona złotych. Tajemniczy mieszkaniec zgłosił projekt na szkutnicze zajęcia dla wioski za 685 tysięcy - przypomina Bartosz Wieczorek. 

Nagłośniona sprawa będzie najprawdopodobniej tematem rady dzielnicy.

Konferencja radnych PiS

W związku z niepokojącymi doniesieniami medialnymi na temat osoby zarządzającej Wioską Żywej Archeologii przy Domu Kultury Świt na Targówku działania podjęli radni dzielnicy.

Jak poinformowała Marta Borczyńska, radni Prawa i Sprawiedliwości Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy organizują w tej sprawie konferencję prasową. Wydarzenie zaplanowano o godz. 15:00 na pl. Trzech Krzyży, w pobliżu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czytaj więcej:

pg,PolskieRadio24.pl,TVP3,Niezależna

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także