Prezydent Duda: polscy rolnicy zapewniają społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe
Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił w trakcie Dożynek Prezydenckich w Belwederze prezydent Andrzej Duda.
2022-09-11, 14:23
Msza święta zainaugurowała główne uroczystości Dożynek Prezydenckich w Belwederze. Następnie przemarszem korowodu dożynkowego rozpoczął się Ceremoniał Dożynkowy z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Kolejno prezydent Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Korhnauser-Duda przyjęli od starostów dożynek bochenek chleba wypieczony z mąki ze zbóż z tegorocznych zbiorów.
Polski przywódca podziękował wszystkim za przybycie i przypomniał, że to już ósmy raz, kiedy odbywają się dożynki organizowane przez prezydenta. - Te dożynki symbolicznie wieńczą rok, wieńczą sezon zbiorów naszych gospodarzy i zarazem stanowią podziękowanie. Podziękowanie za rok pracy; za to, co udało się z pól zebrać; za to, że rodzinom udało się przeżyć kolejny rok; przetrwać w gospodarstwie i w sprawach domowych, rodzinnych - powiedział.
Podkreślił, że dla prezydenta RP ten moment, kiedy przybywają do niego na zaproszenie rolnicy, jest przede wszystkim chwilą na to, żeby podziękować i złożyć hołd wszystkim ludziom, którzy w Polsce pracują na roli. - Wszystkim tym, którzy prowadzą gospodarstwa, a tym samym dzięki swojej pracy zapewniają nam - całego naszemu krajowi, naszemu społeczeństwu - bezpieczeństwo żywnościowe - zaznaczył, dodając, że jest to jedna z absolutnie fundamentalnych i najważniejszych kwestii, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa i byt społeczeństwa.
Bezpieczeństwo żywnościowe Polski
- Tak od lat polski rolnik zabezpiecza to bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a w ostatnich latach w sposób dynamiczny zapewnia rozwój Polski - wskazał prezydent. Zaznaczył, że nie tylko przez dostarczanie żywności na rynek krajowy, ale także w dostarczaniu żywności w takiej ilości i jakości, że może być ona z powodzeniem eksportowana na zewnątrz. - Jest oczekiwanym i ważnym elementem importu z Polski do wielu krajów na świecie - dodał.
REKLAMA
- Dziękuję z całego serca, ze poprzez tą żywność, prze te płody rolne budujecie państwo w ogromnym stopniu nasz produkt krajowy brutto, a le także rozsławiacie Polskę i budujecie dobrą markę Polski na całym świecie - podkreślił Andrzej Duda.
Polska pomoc dla Ukrainy
Polski przywódca odniósł się także do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny. - Jesteśmy w takim czasie, że tu u nas dzielimy się z naszymi sąsiadami z Ukrainy, którzy bardzo często przebywają pod naszym dachem - przypomniał. - Dziękuję z całego serca wszystkim polskim rolnikom, wiem, że wielu naszych gospodarzy przyjęło swoich przyjaciół, swoich gości z Ukrainy pod swój dach - zaznaczył.
Dodał, że bardzo często są to ludzie, którzy przez lata przyjeżdżali, żeby pomagać w gospodarstwie, zwłaszcza w czasie żniw. - To że przyjechali do was świadczy o tym, że ich dobrze przez lata traktowaliście, że czuli się u was dobrze, dziękuję za to z całego serca - podkreślał Andrzej Duda. - Dziękuję także za to, że przyjęliście ich teraz całymi rodzinami, że mogli się u was schronić przed rosyjską napaścią, przed bombami, bardzo często przed śmiercią - dodał.
Przypomniał, że w Belwederze jest izba pamięci rządu ocalenia narodowego z 1920 roku, na którego czele stał Wincenty Witos. Wtedy, jak przypomniał, udało się odeprzeć bolszewików, m.in. dzięki doskonałemu manewrowi wojskowemu Józefa Piłsudskiego. Tym niemniej, jak dodał, "bolszewik bezpośrednio pokonany został bohaterstwem i piersią otwartą na kule przeciwnika naszych żołnierzy, wśród tych żołnierzy większość to byli chłopcy synowie".
REKLAMA
- Dzisiaj za naszą granicą ludzie też walczą w obronie swojej ojczyzny. Tak samo, jak wtedy nasi pradziadkowie i dziadkowie stanęli do walki, tak samo oni stoją, by się obronić. Wspieramy ich i będziemy ich wspierać - powiedział.
Posłuchaj
Wsparcie w kryzysie energetycznym
Prezydent przyznał także , że mamy trudny kryzysowy czas, zwłaszcza, jeśli chodzi o ceny energii. - Cieszę się ogromnie, że udało się doprowadzić do tego, że będą wypłacane dodatki węglowe, że będą wypłacane dodatki energetyczne, to ogromnie ważne dla utrzymania gospodarstw rolnych, a bardzo często gospodarstw domowych. Potrzebna jest ta pomoc, dobrze, że ona jest - podkreślił Andrzej Duda. - To pokazuje, że władze rozumieją, czym jest rolnictwo, czym jest polski rolnik i jaka jest jego zasługa dla kraju - dodał.
Zapewnił ponadto, że jest gotów "na wsparcie wszystkich działań, które będą służyły polskiej wsi. - Dziękuję wam za cały rok, za ciężką pracę, za trud, a także za to, że wykazujecie się zrozumieniem. (..) Proszę pana premiera, aby obserwować uważnie potrzeby polskich rolników i skierować pomoc dodatkowo tam gdzie będzie ona rzeczywiście potrzebna - dodał.
- Będzie kontynuacja dopłat do nawozów? Ważna zapowiedź premiera Morawieckiego
- "Ceny nawozów dla rolników muszą być niższe". Resort rolnictwa przedstawi system wsparcia produkcji
Rozwój polskich powiatów i gmin
Andrzej Duda w swoim przemówieniu wskazał również - nawiązując do słów z homilii wygłoszonej podczas mszy św. przez bpa Leszka Leszkiewicza - że obecnie "żyje się w Polsce na poziomie najwyższym w historii". - Ale to jeszcze nie jest to, czego byśmy chcieli - zaznaczył. Jak dodał "to jest cały czas wielkie zadanie, które przed nami stoi, aby Polskę, nie tylko tą wielkomiejską, ale także i przede wszystkim tę Polskę powiatową i gminną, unowocześniać i rozwijać, aby były tam środki komunikacji, aby zachęcać młodzież do tego, aby na wsi pozostała".
Prezydent podziękował też rządzącym - m.in. obecnym na uroczystości wicepremierowi, ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi oraz komisarzowi UE ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu - "za opiekę nad polskim rolnictwem". - Dziękuję panu premierowi, ministrowi rolnictwa oraz panu komisarzowi za to, że udało się z powodzeniem przeprowadzić negocjacje dotyczące Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział Andrzej Duda.
Jak zaznaczył, w planie tym "ogromna kwota 25 mld euro, na kolejną perspektywę lat 2023-2027 została ostatecznie przyznana i będzie mogła zostać rozdzielona pomiędzy polskich rolników". Dodał, że nie ma wątpliwości, że środki te będą dzielone "mądrze i sprawiedliwie". - Dziękuję za wszystkie programy dla młodych rolników, dziękuję także, że te programy stawiają wymagania, że żeby dostać pieniądze na dofinansowanie dla młodych rolników, według programów ministerstwa rolnictwa, trzeba być rolnikiem wykształconym, przygotowanym lub trzeba się zobowiązać do tego, że uzupełni się edukację - powiedział prezydent.
Jak ocenił "to ogromnie ważne, żeby wysokie wykształcenie, merytoryczne podstawy nie tylko wynikające z tego, co młodym przekazali rodzice, doświadczeni gospodarze, ale także dodatkowo wynikające z tego, co mogli się oni nauczyć na polskich wyższych uczelniach, były tym elementem rozwijania polskiego rolnictwa".
REKLAMA
Fundusze dla rolnictwa
Podczas Dożynek Prezydenckich rolnikom za ich ciężką pracę podziękował także minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że rok, który podsumowywano, był trudny. Jak mówił, po okresie pandemii przyszła wojna na Ukrainie, która przełożyła się na wzrost cen surowców, a w konsekwencji - również żywności. - Wzrost cen surowców, energii i gazu przełożył się na warunki ekonomiczne prowadzenia gospodarstw rolnych, ale rolnicy się nie zawahali. Mimo bardzo trudnych warunków podjęli pracę i zebrali plony. Mam nadzieję, że czynią przygotowania do następnego roku, do siewów - mówił Henryk Kowalczyk.
Z kolei komisarz UE do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnił, że fundusze z krajowego planu strategicznego dla rolnictwa są zagwarantowane i z pewnością trafią do polskich rolników. Janusz Wojciechowski przypomniał, że w ramach planu strategicznego do rolników trafi 25 miliardów euro. - To są fundusze, które już płyną na polską wieś od dwóch lat, a od 1 stycznia 2023 roku będą płynęły według nowych zasad. Na pewno będą płynąć do 2027 roku - podkreślił.
Unijny komisarz do spraw rolnictwa przypomniał również, że Polska jest jednym z pierwszych siedmiu państw, którym Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy pakiet planów strategicznych WPR. Są to, oprócz Polski, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania.
Święto plonów pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowane jest w stolicy po raz trzeci. Do 2019 roku Dożynki Prezydenckie organizowano w Spale nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się tam w 1927 roku. Do przedwojennej tradycji wrócono w 2000 roku.
REKLAMA
- Bezpieczeństwo żywnościowe. Prezydent Duda dziękuje rolnikom za plony
- Globalne ceny żywności nadal spadają. To dobra informacja w czasie podwyższonej inflacji
- Minister Kowalczyk: polskie rolnictwo daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa żywnościowego
ng
REKLAMA